Xi: Donanmamız dünyanın en ileri güçlerinden biri haline gelmeli

Xi: Donanmamız dünyanın en ileri güçlerinden biri haline gelmeli

Çin Merkezi Askeri Komisyonu dün Güney Çin Denizi sahasında askeri geçit töreni düzenledi.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Genel Sekreteri, Çin Cumhurbaşkanı ve Çin Merkezi Askeri Komisyon Başkanı Xi Pinping, törene katılan deniz kuvvetlerini inceledi.

Geçit töreninin bitiminde konuşma yapan Xi Jinping, Çin'e özgü sosyalizmin yeni döneminde Çin milletinin yeniden kalkınmasını ifade eden Çin rüyasının gerçekleştirilmesi sürecinde, Çin Deniz Kuvvetleri'nin daha güçlü hale getirilmesi gerektiğini belirtti.

Xi, deniz kuvvetlerinin modernizasyonuna inşasına hız verilmesi, donanmanın dünyanın en ileri deniz kuvvetlerinden biri haline getirilmesi gerektiğini vurguladı.

Geçit törenine Liaoning adlı uçak gemisi öncülüğündeki filonun yanı sıra, denizaltı, savaş gemisi ve savaş uçakları da hazır bulundu.

Xi Jinping, geçit töreninden sonra yaptığı konuşmada, güçlü bir donanmanın, Çin Rüyası'nın gerçekleştirilmesi için güvence olduğuna dikkat çekerek, tüm subay ve askerlerin modern deniz kuvvetleri inşasına katkıda bulunmalarını ve ulusal çıkarları, küresel ve bölgesel barışı korumalarını temenni ettiğini dile getirdi.