Xi, ABD Genelkurmay Başkanı'yla Görüştü

Xi, ABD Genelkurmay Başkanı'yla Görüştü

 

Çin Cumhurbaşkanı ve Çin Komünist Partisi Merkezi Askeri Komisyon Başkanı Xi Jinping bugün Beijing'de ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford'la bir araya geldi.

Xi Jinping görüşmede yaptığı konuşmada, Çin ve ABD'nin içtenlikle birbirlerine yaklaşmalarının önemine işaret ederek, iki taraf arasında koordinasyonun artırılması, anlaşmazlıkların rasyonel şekilde ele alınması ve bu sayede daha parlak bir geleceğin birlikte kucaklanması gerektiğini ifade etti.

Çin ve ABD'nin dünyada etkili iki büyük ülke ve en büyük iki ekonomi olduklarına dikkat çeken Xi Jinping, iki ülkenin küresel barış, istikrar, gelişme ve refahın korunmasında önemli sorumluluklara sahip olduklarına işaret etti.

Xi, iki ülkenin ikili ilişkilerin ana istikametini doğru şekilde yönlendirmeleri, böylece iki ülke ve iki halkın temel çıkarlarını etkin şekilde korumaları, küresel istikrarın korunması için katkı sağlamaları çağrısı yaptı.

İki ordu arasındaki ilişkilerin ikili ilişkilerin önemli bir parçası olduğuna işaret eden Xi Jinping, Dunford'un ziyareti sırasında iki genelkurmay arasında diyalog mekanizması çerçeve anlaşması imzalandığını hatırlattı.

Xi, iki ordunun mevcut işbirliği mekanizması ve platformlarından faydalanarak, ordular arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine dinamizm katmaları gerektiğini vurguladı.

Xi, ABD ile el ele vererek, karşılıklı saygı ve işbirliği temelinde iki halka daha fazla yarar getirmeye hazır olduklarını kaydetti.

Xi ayrıca, ABD Başkanı Donald Trump'ın yıl içerisinde Çin'e resmi ziyaret yapmasını beklediklerini söyledi.

ABD Genelkurmay Başkanı Dunford, Başkan Trump ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in etkin yönlendirmeleri doğrultusunda iki ordu arasında olumlu gelişmeler kaydedildiğine işaret ederek, ordular arasındaki ilişkilerin olgunlaştığını dile getirdi.

Dunford, ABD'nin savunma alanında Çin'le içten ve profesyonel diyalog yapmaya ve işbirliği boyutunu genişletmeye hazır olduğunu açıkladı. Riskleri kontrol alına almak ve karşılıklı güven tesis etmek istediklerini dile getiren Dunford, iki ordu arasındaki ilişkilerin istikrarlı şekilde gelişmesini ümit ettiğini söyledi.