Wang Yi ve Avustralya Mevkidaşı Julie Bishop Görüştü

Wang Yi ve Avustralya Mevkidaşı Julie Bishop Görüştü

 

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Filipinler'in başkenti Manila'da Doğu Asya İşbirliği Dışişleri Bakanları Toplantıları sırasında Avustralya Dışişleri Bakanı Julie Bishop'la bir araya geldi.

Wang Yi, Avustralya'yı büyük Asya-Pasifik ailesinin önemli bir üyesi olarak gördüklerini ve Çin ile Avustralya'nın uzun vadeli, istikrarlı ve öngörülebilir iş birliği ortağı olması gerektiğini kaydetti. Wang Yi, Avustralya'yla birlikte karşılıklı saygı ve güven temelinde iki ülke arasında kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisine giden yolda yeni ilerlemelerin kaydedilmesini istediklerini belirtti.

Julie Bishop, Avustralya ve Çin arasında kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisinin iyi yönlü olarak geliştiğini ifade ederek, son zamanlarda iki ülke arasında üst düzey temasların sıkılaştığına ve bunun ikili ilişkilerin yeni seviyeye yükseltilmesinde teşvik edici olduğuna işaret etti. Julie Bishop ayrıca, iki ülkenin yapıcı iş birliğini artırmaya ve küresel ticaretin serbestleşmesi sürecini yürütmeye çalışacaklarını ifade etti.