Wang Yi, Singapur Dışişleri Bakanı ile Görüştü

Wang Yi, Singapur Dışişleri Bakanı ile Görüştü

 

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Beijing'de Çin'i ziyaret eden Singapur Dışişleri Bakanı Dr. Vivian Balakrishnan'la bir araya geldi.

Wang Yi görüşmede, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in 2015 yılında Singapur'a gerçekleştirdiği ziyarette iki ülkenin, çağa ayak uyduran kapsamlı iş birliği ortaklık ilişkilerinin tesisine karar verdiğini hatırlattı.

Wang Yi, bu karar doğrultusunda iki tarafın, "Bir Kuşak-Bir Yol"un inşasının geliştirilmesi için iş birliği yapması ve bölgesel entegrasyon sürecini ilerletmek amacıyla çaba harcaması gerektiğini ifade etti.

Çin'in, iyi komşuluk politikasını kararlılıkla izlediğini vurgulayan Wang Yi, ASEAN ülkeleriyle birlikte Güney Çin Denizi bölgesindeki barış ile istikrarı korumaya hazır olduklarını dile getirdi.

Wang Yi, Singapur'un, Çin-ASEAN ilişkilerinde yapıcı rol oynayarak, bölgenin huzuru ile refahını ilerletmesini beklediklerini de sözlerine ekledi.

Balakrishnan ise görüşmede, Çin'in gelişimini destekleyen Singapur'un Çin'in uzun vadeli güvenilir iş birliği ortağı olmaya hazır olduğunu belirtti.