Wang Yi, Rus Mevkidaşıyla Kore Yarımadası'nı Konuştu

Wang Yi, Rus Mevkidaşıyla Kore Yarımadası'nı Konuştu

 

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Rus mevkidaşı Sergei Lavrov'la bir telefon görüşmesi yaparak, Kore Yarımadası'ndaki gelişmeler üzerinde fikir alışverişinde bulundu.

Wang Yi, Kore Yarımadası'ndaki sorunların barışçıl bir şekilde çözülmesinin, Çin ve Rusya dahil bölgedeki ülkelerin ortak çıkarlarına uygun olduğunu belirtti.

Çin ile Rusya'nın stratejik temaslarda bulunarak, barışçıl görüşmelerin gerçekleştirilmesi için birlikte çaba harcayacağına işaret eden Wang, öncelikli olarak Kore Yarımadası'ndaki gerginliğinin azaltılması ve "Ağustos krizinin" önlenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Sergei Lavrov ise, ABD ve Kore Cumhuriyeti'nin ortaklaşa düzenlemeyi planladığı tatbikatın Kore Yarımadası'ndaki durumu yoğunlaştırabileceğini ifade etti.

Lavrov, Kore krizinin çözümü için askeri yöntemlerin kullanılmasının kabul edilemeyeceğini ve Yarımada'daki sorunların siyasi yoldan çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Lavrov, ülkesinin yarımadadaki nükleer sorunun çözümünde Çin'le stratejik ve yakın işbirliğini sürdüreceğinin de altını çizdi.