Wang Yi, Pakistan Cumhurbaşkanı ile Görüştü

Wang Yi, Pakistan Cumhurbaşkanı ile Görüştü

 

Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin dün İslamabat'ta Çin Dışişşleri Bakanı Wang Yi'yle görüştü

Çin'in çekirdek çıkarıyla ilgili konularda Pakistan'ın Çin'in tutumunu hep kararlılıkla desteklediğine işaret eden Memnun Hüseyin, Pakistan-Afganistan ilişkilerinin iyileştirilmesi maksadıyla Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin iki ülkeyi de ziyaret etmesinden memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Hüseyin, komşu ülkelerle barışçı dostluk ilişikleri geliştirdiklerini, diyalog yoluyla anlaşmazlıkları barıçıl bir şekilde çözmekten yana olduklarını kaydetti.

Çin ve Pakistan'ın karşılıklı saygı, karşılıklı anlayış ve karşılıklı destek temelinde her havaya elverişli stratejik iş birliği ortağı olduklarını hatırlatan Wang Yi, iki ülke arasında varılan mutabakatları yerine getirerek çeşitli alanlardaki iş birliğinde yeni gelişmelere imza atmak istediklerini ifade etti.

Wang Yi, Pakistan'la Shanghai İşbirliği Örgütü çerçevesinde iş birliğini güçlendirmek istediklerini de söyledi. Kuşak ve Yol inşasında Pakistan'ın Çin için önemli bir ortak olduğunu hatırlatan Wang, Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru'nun sorunsuz şekilde inşa edilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti.