Wang Yi Münih'te Konuştu

Wang Yi Münih'te Konuştu

 

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi dün Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen 53. Münih Güvenlik Konferansı'nda bir konuşma yaptı.

Wang Yi "İşbirliği anlayışında ısrar ederek, doğru tercih yapalım" başlıklı konuşmasında bu yılın başında Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Davos ve Cenevre'de yaptığı iki önemli konuşmada, kader ortaklığınının oluşturulması, ortak kazanç ve paylaşımın gerçekleştirilmesi önerilerinde bulunduğunu hatırlattı.

Wang Yi, bunların Çin'in tarihin kuralları ve çağın akımına uyarak, insanoğlunun ortak ve uzun vadeli çıkarlarına göre ileri sürdüğü öneriler olarak, dünya ülkelerinden geniş takdir kazandığını kaydetti.

Barış ve kalkınmanın hala günümüz dünyasının ana akımı olduğuna dikkat çeken Wang Yi, çeşitli meydan okumaların üstesinden gelebilmek için çok taraflılıkta ısrar edilerek, büyük ülkeler arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi, küresel düzenlenmelerin iyileştirilmesine çalışılması, çeşitli bölgesel işbirliği sürecinin kararlıkla ilerletilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Wang Yi, Çin'in reformları kapsamlı bir şekilde derinleştirmeye ve dışa açılma boyutunu genişletmeye devam edeceğine işaret etti.

Wang Yi, Çin'in dünya barışının inşacısı, küresel kalkınmanın katkıcısı, çok taraflılığın koruyucusu olmaya devam ederek, kendi kalkınmasıyla insanoğlunun barış ve kalkınma davasına yeni katkılarda bulunmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.