Wang Yi, Mike Pence ile Bir Araya Geldi

Wang Yi, Mike Pence ile Bir Araya Geldi

 

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence New York'ta dün bir araya geldi.

Görüşmede, ikili ilişkilerde sağlıklı ve istikrarlı gelişme eğiliminin korunduğunu belirten Wang Yi, bunun iki ülkenin halklarının müşterek çıkarlarına uyduğu gibi uluslararası toplumun da ortak beklentisi olduğunu kaydetti.

Mike Pence, görüşmede, Çin le ABD'nin farklı alanlarda büyük iş birliği potansiyeline sahip olduğunu, ikili ilişkilerin derinleştirilmesi için somut iş birliğinin sürekli ilerletilmesi gerektiğini belirtti. Başkan Donald Trump'ın, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile olan iyi ilişkilere büyük önem verdiğini vurgulayan Pence, Trump'ın Çin'e yapmayı planladığı resmi ziyarette, iki ülkenin ortak çabalarıyla pozitif sonuçların elde edilmesini ve sonraki dönemde ikili ilişkiler için sağlam bir zemin hazırlanmasını arzuladığını belirtti.

İki lider, ayrıca Kore nükleer sorunu üzerine de görüş alışverişinde bulundu.

Çin ve ABD'nin yarımadanın nükleerden arındırılması ve nükleer silahların yayılmasının önlenmesi hususlarında önemli mutabakat sağladıklarını belirten Pence ile Wang, iki ülkenin bu alandaki temasları yoğunlaştırmaları gerektiğini dile getirdiler.

Çin, ayrıca nükleer krizin barışçı yollarla çözülmesinin uluslararası toplumun da ortak isteği olduğunu yineledi.