Wang Yi, Malili Mevkidaşıyla Görüştü

Wang Yi, Malili Mevkidaşıyla Görüştü

 

Mali'de resmi ziyaretini sürdürmekte olan Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Malili mevkidaşı Abdoulaye Diop'la görüştü.

Wang Yi, şu an Mali'nin kritik bir tarihi aşamada bulunduğunu dile getirerek, egemenlik, güvenlik ve birliğini savunma çabalarını, Mali'deki uzlaşma sürecini, kendi ülkesine uygun gelişme yolu bulma ile terörle mücadele çalışmalarını kararlılıkla desteklediğini ifade etti.

Wang Yi, Çin'in, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi bir üyesi olarak uluslararası arenada her zaman Mali'nin yasal haklarını savunacağını söyledi.

Wang Yi, Çinli işletmeleri Mali'de iş kurmaya teşvik etmeye hazır olduklarını belirtti.

Abdoulaye Diop ise, Çin'in iki ülke arasındaki iş birliğini derinleştirmek amacıyla ileri sürdüğü düşünceye tamamen katıldığının altını çizdi.

Diop, Çin'le gelişme stratejilerini kenetlemeyi hızlandırarak, Çin-Afrika İşbirliği Forumu'nun sonuçlarından faydalanıp iki ülke arasındaki somut iş birliği seviyesini sürekli yükseltmeye hazır olduklarını kaydetti.

Diop, ülkesinin, Çin'in Afrika ülkelerinin Güvenlik Konseyi reformundaki adil tutumlarına olan desteklerini takdirle değerlendirerek, Çin ve diğer Afrika ülkeleriyle birlikte Afrika ülkelerinin yaşadığı adaletsizliği yok etmek için çaba harcamaya hazır olduğunu dile getirdi.

Wang Yi ve Diop ayrıca, her iki tarafı ilgilendiren uluslararası ve bölgesel sorunlar üzerinde de fikir alışverişinde bulundu.

Wang Yi görüşmeden sonra, Çin'in Mali Büyükelçiliği'ndeki çalışanları, BM'nin barış korumasında görevli Çinli subay ile askerleri ve Çin'in sağlık ekibi ile Çince öğretim gönüllülerinin temsilciliklerini ziyaret etti.