Wang Yi, Mali Başbakanı ile Bir Araya Geldi

Wang Yi, Mali Başbakanı ile Bir Araya Geldi

 

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, ülkeye yaptığı resmi ziyareti çerçevesinde başkent Bamako'da Mali Başbakanı Abdoulaye Idrissa Maïga ile bir araya geldi.

Wang Yi görüşmede, Çin'in, Mali'nin egemenlik, güvenlik ve birliği savunma, ülkenin gelişimine uygun kalkınma yolları arama ve terörle mücadele alanlarında gösterdiği çabaları kararlılıkla desteklediğini belirtti.

Wang, Çin'in Mali'yle altyapı tesisleri inşası, iş gücünün geliştirilmesi ve barış ile güvenlik gibi alanlarda iş birliği yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Mali'nin tarımsal seviyesini yükseltme konusunda desteklerinin devam edeceğini vurgulayan Wang, sanayi sistemi kurmak ve sürdürülebilir gelişme elde etmek için Mali'ye yardım edeceklerini kaydetti.

Abdoulaye Idrissa Maïga ise görüşmede, Çin'i stratejik ortak olarak gördüklerinin altını çizdi ve barış ile istikrar gerçekleştirmek için Çin'in Mali'ye sağladığı destekleri övgüyle değerlendirdiklerini dile getirdi.

Maïga, Çin'in, Birleşmiş Milletler'in (BM) Mali'deki barış gücüne katkısından dolayı teşekkür etti ve ölen Çinli askerlere baş sağlığı diledi.

Maïga, Mali'nin Çin'in uluslararası meselelerde onayladığı önemli role önem verdiğini ve Çin'in barış koruma ile terörle mücadele alanlarında Mali'ye daha fazla yardım sağlamasını beklediklerini ifade etti.

Mali, Wang Yi'nin Moritanya ile Cape Verde'nin ardından Batı Afrika ziyaretindeki üçüncü durağı oldu. Wang Yi, bugün Fildişi Sahili'ne geçecek.