Wang Yi, Malezya Dışişleri Bakanı Anifah Aman ile Görüştü

Wang Yi, Malezya Dışişleri Bakanı Anifah Aman ile Görüştü

 

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Filipinler'in başkenti Manila'da Doğu Asya İşbirliği Dışişleri Bakanları Toplantısı sırasında Malezya Dışişleri Bakanı Anifah Aman'la görüştü.

Çin-Malezya ilişkilerinin elverişli bir dönemde bulunduğuna işaret eden Wang Yi, Kuşak ve Yol inşasının Çin-Malezya ilişkilerinin gelişmesinde karşılaşılan önemli bir tarihi fırsat olduğuna işaret edererek, iki tarafın arasında gerçekleştirilen işbirliği projelerinde ilk aşama sonuçlarının elde edildiğini belirtti.

İki tarafın ekonomik ve ticari işbirliğinde elverişli bir eğilime sahip olduğuna dikkat çeken Wang Yi, art arda 8 yıldır Malezya'nın en büyük ticaret ortağı konumunu koruyan Çin'in, Çinli işletmelerinin Malezya'da yatırım yapmalarını teşvik etmeye devam edeceğini kaydetti. Wang Yi, iki tarafın aynı zamanda savunma gibi alanlarda işbirliğini güçlendirmesi gerektiğini vurguladı.

Malezya-Çin ilişkilerinin Malezya ve bölgedeki ülkeler için son derece önemli olduğunu belirten Anifah, yaptığı konuşmada Malezya'nın iki tarafın çeşitli alanlardaki işbirliğini yoğunlaştırarak, görüşmelerde ortaya çıkan sorunları uygun bir şekilde ele almasını arzu ettiğini ifade etti.