Wang Yi, Lübnan Dışişleri Bakanı ile Görüştü

Wang Yi, Lübnan Dışişleri Bakanı ile Görüştü

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün resmi ziyarette bulunduğu Lübnan'da mevkidaşı Gebran Bassil ile görüştü.

Wang Yi görüşmede, Çin'in, Lübnan'ın istikrar ve kalkınma için harcadığı çabaları desteklediğini belirtti.

Wang, Lübnan'ın siyasi sürecinde geçen yılın ikinci yarısından bu yana olumlu gelişmeler yaşandığını söyledi.

Wang, Cumhurbaşkanlık seçiminin başarıyla düzenlenmesi, yeni kabinenin kurulması, yeni seçim yasasının onaylanması ve farklı dinler ile medeniyetlerin bir arada yaşamasının Ortadoğu'daki gerginliğin azaltılmasına fayda sağladığını ifade etti.

İki ülkenin önemli sorunlarda birbirini destekleyerek, siyasi alanda güveni güçlendirdiğini kaydeden Wang, Çin'in, İpek Yolu'nun kavşak noktasında bulunan Lübnan'ın Kuşak ve Yol inşasına katılmasını olumlu karşıladığını söyledi.

Çin'in, Lübnan'ın mülteci sorunundaki tutumunu anlayışla karşıladığını söyleyen Wang Yi, sıcak sorunların bir an önce çözülmesi ve mülteci krizinin iyileştirilmesi temennisini dile getirdi.

Gebran Bassil ise, ülkesinin "Kuşak ve Yol"un doğal bir ortağı olduğunu ve bu çerçevede ikili iş birliğini derinleştirmeye hazır olduğunu belirtti.

Bassil, içişlere müdahale etmeme ilkesinde ısrar eden Lübnan ve Çin'in sıcak sorunların ülkelerin somut koşulları ile halkların iradeleri doğrultusunda siyasi yoldan çözülmesi gerektiği görüşünde bulunduğunu hatırlattı.

Bassil, mülteci sorunu ile ilgili olarak ise, ülkesinin bu konuda ağır yük altında kaldığını ve uluslararası toplumun Lübnan'ı bu alanda desteklemesi gerektiğini kaydetti.

Çin'in Lübnan'a ekonomik gelişim konusundaki desteklerinden ötürü teşekkürlerini sunan Bassil, ülkesinin ikili ekonomik ve ticari iş birliğini derinleştirmeye hazır olduğunun altını çizdi.

Lübnanlı Bakan, Çinli işletmelerin Lübnan'a daha fazla yatırım yapmasını ve iki ülkenin turizm alanındaki temaslarını genişletmesini istediklerini sözlerine ekledi.

Taraflar görüşmede ayrıca, Ortadoğu, Filistin ve Suriye gibi sorunlar üzerinde de fikir alışverişinde bulundu.