Wang Yi, Lavrov ile Bir Araya Geldi

Wang Yi, Lavrov ile Bir Araya Geldi

 

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi dün Manila'da Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'la bir araya geldi.

Wang Yi görüşmede yaptığı konuşmada, Çin-Rusya ilişkilerinin sağlıklı şekilde geliştiğini, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in geçen ay Rusya'ya gerçekleştirdiği ziyaretle iki ülke arasındaki stratejik iş birliğinin derinleştirildiğini, iki ülkenin uluslararası barış ve istikrarı koruma sesinin duyurulduğunu hatırlattı. Wang, Çin'in Rusya'yla sıkı eşgüdüm içinde BRICS gibi platformlarda iş birliğini güçlendirmeye hazır olduğunu belirtti.

Wang Yi'nin ikili ilişkilerle ilgili değerlendirmesini olumlu karşıladığını söyleyen Lavrov, iki devlet başkanının geçen Temmuz ayında gerçekleştirdikleri başarılı görüşmede sağlanan fikir birliklerini hayata geçirmek için çabalamakta olduklarını ifade etti. Lavrov, Devlet Başkanı Putin'in Eylül ayında Çin'in Xiamen kentinde düzenlenecek BRICS Liderler Zirvesi'ne katılacağını ve zirve toplantısının başarılı geçmesi için elinden geleni yapıp destek sağlayacaklarını kaydetti.

İki dışişleri bakanı Kore Yarımadası'ndaki durumu özellikle Güvenlik Konseyi'nde kabul edilen kararı ele aldı. Yarımadada gerginliği tırmandırabilecek girişimlerin önlenmesi, sorunun çözümü için bir an önce müzakere masasına dönülmesi gerektiğini savunan iki bakan, bu konuda temas ve eşgüdümü korumak için mutabakat sağladı.