Wang Yi, Kosta Rika Cumhurbaşkanı ile Görüştü

Wang Yi, Kosta Rika Cumhurbaşkanı ile Görüştü

 

Kosta Rika Cumhurbaşkanı Luis Guillermo Solis dün ülkesinin başkenti San Jose'de Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'yi kabul etti.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'e selamlarını ileten Luis Guillermo Solis, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana geçen 10 yıl boyunca, ikili ilişkilerde büyük gelişmeler kaydedildiğini belirtti. Solis, Kosta Rika'nın Çin'i yüce bir dost ve ortak olarak gördüğüne ve Çin'le ilişkilere her zaman stratejik bakımdan yaklaştığına işaret etti.

Solis, Çin'e ülkesindeki kalkınma çalışmalarına verdiği destek ve yardımlar için teşekkür ederek, Çin'in Kosta Rika'nın altyapı tesisleri inşası projelerine etkin şekilde katılmaya devam etmesini beklediklerini dile getirdi.

Wang Yi ise, Kosta Rika'nın Çin'le diplomatik ilişkiler kuran ilk Orta Amerika ülkesi olduğuna dikkat çekti.

Wang, Çin ile Kosta Rika arasındaki ilişkilerin öneminin iki taraflı çerçeveyi aşarak, Çin ile Orta Amerika ülkeleri arasındaki iletişim ve işbirliğinin ilerletilmesinde öncü rol oynadığını söyledi.

İkili ilişkilerin büyüme döneminden olgunlaşma dönemine girmekte olduğuna işaret eden Wang, iki tarafın karşılıklı siyasi güveni artırması, birbirinin çekirdek çıkarları ve önemli kaygılarına ilişkin sorunlarda karşılıklı destek vermesi gerektiğinin altını çizdi.

Wang son olarak, altyapı tesisleri inşası, ticaret, yeni enerji, kamu güvenliği, kültürel değişim ve bölgesel işler dahil altı büyük alanda somut işbirliğinin derinleştirilerek, iki ülke halklarına daha çok fayda sağlanması gerektiğini sözlerine ekledi.