Wang Yi, Kissinger ile Görüştü

Wang Yi, Kissinger ile Görüştü

 

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger ile New York'ta bir araya gelerek Çin-ABD ilişkilerini ele aldı.

Görüşmede, bu yılın iki ülke arasındaki ilişkilerin yeniden başlamasının 45. yıldönümü olduğunu hatırlatan Wang Yi, bu süreçte ilişkilerde görülen gelişmenin, iş birliğinin yegane doğru tercih olduğunu gösterdiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Wang, ortak çabalar sayesinde, Çin-ABD ilişkilerinde, bu yılın başında yeni ABD yönetiminin göreve gelmesinden sonra istikrarlı bir geçiş süreci yaşandığını ve müspet gelişmeler kaydedildiğini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın bu yıl Çin'e gerçekleştireceği ziyaret için yapılacak hazırlıkların ve ziyaretin başarıyla tamamlanmasını sağlamanın önemini vurgulayan Wang, bu sayede Çin-ABD ilişkilerinin ileriye taşınacağını, bunun iki ülke halkının olduğu gibi, tüm dünya halklarının çıkarlarına uyduğunu ifade etti.

Henry Kissinger, görüşmede ABD-Çin ilişkilerinin tarihî bir gelişme kaydettiğini, bunun iki ülkeye ve iki halka somut faydalar getirdiğini belirtti.

Kissinger, "Bugün iki ülke, belli alanlardaki farklılıklara karşın, iş birliği yapmayı ve iş birliği alanlarını genişletmeyi öğrenebilir" dedi.

 

Kissinger, Trump'ın Çin ziyaretinin, sadece spesifik sorunları çözmekle kalmayarak, iki ülke arasındaki orta ve uzun vadeli iş birliği için sağlam bir zemin yaratılmasına yardımcı olmasını da umduğunu dile getirdi.

Wang Yi ile Henry Kissinger, görüşmede Kore Yarımadası'ndaki nükleer kriz gibi farklı konuları da ele aldı.

Çin ile ABD arasındaki resmî ilişkileri başlatan siyasetçi olarak bilinen 94 yaşındaki Kissinger, 1971 yılında Çin'e yaptığı gizli ziyaretle buzları eritmiş, 1979'da diplomatik ilişkilerin kurulmasına giden yolu açan isim olmuştu.