Wang Yi Japon Mevkidaşıyla Görüştü

Wang Yi Japon Mevkidaşıyla Görüştü

 

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi dün Almanya'nın Bonn kentinde düzenlenen G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında, Japonya Dışişleri Bakanı Kisida Fumio'yla görüştü.

Wang Yi görüşmede bu yılın Çin ve Japonya arasındaki diplomatik ilişkilerin normale dönmesinin 45. yıldönümü olduğunu, önümüzdeki senenin ise "Çin-Japonya Barış Dostluk Anlaşması"nın imzalanmasının 40. yıldönümü olacağını söyledi.

Wang Yi, iki tarafın bu fırsatları değerlendirip ikili ilişkilerin siyasi temelini koruyarak Çin-Japonya ilişkilerini doğru bir yola getirmesi gerektiğini vurguladı.

Halen ikili ilişkilerde hem fırsatların hem de tehditlerin bulunduğunu hatırlatan Çin Bakanı, Japonya'nın kısa süre içinde önemli ve hassas konularda üst üste olumsuz eylem almasının, ikili ilişkilerin iyileştirilmesine engel oluşturduğunu dile getirdi.

Wang Yi, Japonya'nın ilişkilerin siyasi zeminine zarar verecek önlemler alması halinde ilişkilerde ilerleme sağlanabileceğinin altını çizdi.

Fukuşida ise, Çin'in önemsediği konulara büyük önem veren Japonya'nın, "İki Çin", "Bir Çin Bir Taiwan" ve "Taiwan Bağımsızlığı" politikalarına destek vermemeyi yinelediğini ve bu tutumun değişmeyeceğini kaydetti.