Wang Yi, Japon Mevkidaşıyla Bir Araya Geldi

Wang Yi, Japon Mevkidaşıyla Bir Araya Geldi

 

Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Manila'da Japon mevkidaşı Taro Kono'yla bir araya geldi.

Wang Yi görüşmede "Çin ile Japonya'nın uzun vadede çekişme içinde kalması, ne iki ülkenin çıkarlarına ne de bölgenin barışı ve istikrarına uygun olur. Son yıllarda Çin-Japonya ilişkilerinde karşılaşılan zorluklar, Japonya'nın Çin'i iş birliğii ortağı olarak görmeye ve Çin'in kalkınması ve güçlenmesini kabul etmeye razı olup olmamasından kaynaklanıyor." diye konuştu.

Wang Yi görüşmede yaptığı konuşmada, Japonya'nın ikili ilişkilerini iyileştirme sözünü hayata geçirmesi gerektiğini kaydetti.

Wang Yi, Taro Kono'nun kendisini Çin-Japonya dostluğuna adayan babasının doğru yaklaşımını sürdürüp ikili ilişkilerin düzeltilmesi için çaba harcamasını beklediklerini dile getirdi.

Taro Kono, Japonya ve Çin'in omuz omuza Asya'nın kalkınması ve dünya barışına büyük katkılarda bulunabileceğini belirtti. Taro Kono, iki ülke arasında 45 yıl önce diplomatik ilişki kurulduğunu hatırlatarak, iki tarafın da teması artırarak ve diyalogu yeniden başlatarak ikili ilişkileri iyileştirmesi gerektiğini kaydetti. Taro Kono, ayrıca kendisinin de çaba harcayacağını sözlerine ekledi.

Wang Yi Güney Çin Denizi konusundan bahsederken, Japonya'nın bölgedeki durumun iyileşme eğilimine ve bu eğilimin gerçekleşmesi için Çin ve ASEAN ülkelerinin harcadıkları çabalara saygı göstermesi, az sayıdaki diğer ülkelerle birlikte çözümsüzlüğün peşinde koşmak yerine bölgedeki barış ve istikrar için yapıcı rol oynaması çağrısında bulundu.