Wang Yi, G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı'na Katıldı

Wang Yi, G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı'na Katıldı

 

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, 16-17 Şubat günlerinde Almanya'nın Bonn kentinde düzenlenen G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katıldı. Wang Yi, Sürdürülebilir Kalkınma 2030 Gündemi, Afrika'yla ortaklık ilişkileri, karmakarışık dünyada barışın korunması gibi konular hakkında Çin'in tutum ve görüşlerini dile getirdi.

Wang Yi, Sürdürülebilir Kalkınma 2030 Gündemi'nin yerine getirilmesi için tüm ülkelerin barışçıl ve istikrarlı bir uluslararası ortamı koruyarak inovasyon, ortak eylem, dışa açılma ve kapsayıcılık ilkelerine dayalı küresel ekonomiyi inşa etmesi gerektiğini söyledi.

Wang, yeni tip uluslararası kalkınma ortaklık ilişkilerinin oluşturulması ve 2030 Gündemi ile ülkesel kalkınma stratejilerinin bütünleştirilmesi gerektiğine de dikkat çekti.

Wang Yi, Çin'in, barış ve kalkınma ilkeleri doğrultusunda Afrikalı ülkelerin iradesine saygı gösterme temelinde Afrika'yla ortaklık ilişkilerini kurmak için somut önlemler alınması gerektiği görüşünde bulunduğunu kaydetti.

Çin'in barışçıl kalkınma yolunda ilerlemeye, dünyanın kalıcı barışını koruyucusu ve inşa edicisi olmaya devam edeceğine işaret eden Wang Yi, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in ortaya koyduğu kader ortaklığı düşüncesi doğrultusunda uluslararası toplumla birlikte kalıcı barışı ve genel olarak güvenli bir dünyayı ortaklaşa inşa ederek paylaşmayı istediklerini dile getirdi.