Wang Yi, Filipinler Dışişleri Bakanı ile Görüştü

Wang Yi, Filipinler Dışişleri Bakanı ile Görüştü

 

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ve Filipinlerli mevkidaşı Alan Peter Cayetano, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu (BMGK) Toplantısı sırasında New York'ta bir araya geldi.

Wang Yi görüşmede, Çin ile Filipinler arasındaki ilişkilerde iyileşme ve gelişme eğiliminin korunduğuna işaret etti. Wang, bu durumun iki ülke ile halklarının çıkarlarına tamamen uygun olduğu gibi, ASEAN ülkeleri başta olmak üzere uluslararası toplum tarafından da olumlu karşılandığını belirtti.

İkili işbirliğinde sürekli somut sonuçlar kaydedildiğine işaret eden Wang Yi, Çin'in Filipinler ile denizde ortak gelişmeyi derinlemesine ele almayı arzuladığını dile getirdi.

Wang, aynı zamanda Filipinler'in ASEAN dönem başkanlığını iyi yürütmesi için de tüm olanaklarla destek sağlayacaklarının altını çizdi.

Alan Peter Cayetano ise görüşmede, Filipinler'in bu durumdan duyduğu memnuniyete işaret ederek, ülkesinin Çin ile beraber her alanı kapsayan işbirliğini derinleştirmeye ve denizde ortak gelişmeyi ilerletmeye hazır olduğunu vurguladı.

Cayetano, yabancı ülkelere, ikili ilişkilerin iyileştiği ve Güney Çin Denizi durumunda istikrarın sağlandığı yönünde olumlu sinyal vereceklerini sözlerine ekledi.