Wang Yi Çavuşoğlu ile Görüştü

Wang Yi Çavuşoğlu ile Görüştü

 

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi bugün Beijing'de Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu'yla Çin-Türkiye Dışişleri Bakanları İstişare Mekanizması İkinci Toplantısı'nı yaptı.

Wang Yi, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la son iki yılda 4 kez bir araya gelerek, ikili ilişkilere en süt düzeyde ve stratejik açıdan yön verdiğine dikkat çekti.

Wang, tarafların Hükümetler Arası İşbirliği Komitesi ve Dışişleri Bakanları İstişare Mekanizması'ndan yararlanarak, iki ülke liderleri arasında varılan mutabakatı kapsamlı ve titiz bir şekilde yerine getirmesinin önemine değindi. Bu sayede Çin ile Türkiyenin staretjik iş birliği ilişkilerinde daha büyük gelişmelerin kaydedilmesini hızlandırması gerektiğini belirtti.

Tarafların birbirinin çekirdek kaygılarını göz önünde bulundurmayı sürdürmesine vurgu yapan Wang, iki ülkenin kritik anlarda karşılıklı destekle güvenlik iş birliğini güçlendirerek, karşılıklı siyasi güveni pekiştirmesi gerektiğini kaydetti.

Wang Yi, Kuşak ve Yol inisiyatifi ile Türkiye'nin Orta Koridor stratejisinin kenetlenmesinin derinleştirilmesi, önemli stratejik projelerdeki iş birliğinin hızlandırılması ve iki ülke arasında ekonomi, ticaret, turizm, eğitim gibi alanlardaki iş birliğinde daha çok sonuç alınmasının ilerletilmesini vurguladı.

Wang Yi, Türkiye'nin 2018 yılında Çin'de Türkiye Turizm Yılı'na ilişkin faaliyetler düzenlemesini memnuniyetle karşıladıklarını dile getirdi.

Mevlüt Çavuşoğlu ise görüşmede, Türkiye'nin ikili ilişkilerde kaydedilen gelişmelerden memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Çin'in, Türkiye, bölge ve dünya için son derece büyük önem taşıdığına dikkat çeken Çavuşoğlu, ülkesinin Çin'e büyük değer vererek, Çin'le olan iş birliğinin güçlendirilmesini öncelikli bir hedef olarak gördüğünü ifade etti. Türkiye'nin, Tek Çin ilkesinde kararlılıkla ısrar etmeye devam edeceğini belirten Çavuşoğlu, Çin'le Kuşak ve Yol'un ortaklaşa inşasına önem verdiklerini kaydetti.

Çavuşoğlu, tarafların üst düzey temasları yoğunlaştırmaya devam ederek, iş birliği potansiyelini ortaya çıkarmak için çalışıp, güvenlik, ekonomi, ticaret, turizm, kültür ve eğitim gibi alanlardaki iş birliğini güçlendirmesini, ayrıca bölgesel sorunlardaki eşgüdümü sıkılaştırmasını beklediklerini sözlerine ekledi.