Wang Yi, Antonio Guterres ile Görüştü

Wang Yi, Antonio Guterres ile Görüştü

 

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün New York'ta düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'na katıldığı sırada BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'le görüştü.

Wang Yi, BM'nin çeşitli belirsiz ve istikrarlı olmayan unsurlarla karşılaşılması durumunda daha önemli rol oynaması arzusunu dile getirdi.

Wang Yi, BM ve genel sekreteri Guterres'in Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in insanlığın ortak kader topluluğunun oluşturulması, dışa açılan dünya ekonomisinin yaratılması, ekonominin küreselleşmesinin yeniden dengeye kavuşturulması gibi çağrılarına tamamen katılmasını takdirle değerlendirdiklerini ifade etti.

Dışişleri Bakanı Wang, Çin'in BM ile iş birliğini daha güçlendirerek, BM Genel Tüzüğü'ndeki ilkeler ve çok taraflılık sürecini koruyarak, kalkınmayla ilgili sorunlara gösterilen çabaları ve barış koruma hareketinin verimliliğini artırarak, çeşitli küresel meydan okumalarla etkin bir şekilde mücadele etmeye hazır olduğunu kaydetti.

BM'nin Çin'in uluslararası konumu ve etki gücüne büyük önem verdiğine dikkat çeken Guterres, Çin'in barış koruma hareketi, sıcak konuların çözülmesi, iklim değişikliğiyle mücadele, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri 2030 Gündemi'nin yürütülmesi gibi alanlarda oynadıği liderlik rolünü takdirle değerlendirdi.

Guterres, BM'nin Çin'le sıkı iş birliğini koruyarak, günümüzde karşılaşılan çeşitli meydan okumalara karşı ortak çaba göstermeye hazır olduğunu sözlerine ekledi.

İki taraf, ayrıca Myanmar'ın Rakhine eyaletindeki ve Kore Yarımadası'ndaki son durum hakkında fikir alışverişinde bulundu.