Wang Yi: Afganistan'ın barış sürecine desteğimiz sürüyor

Wang Yi: Afganistan'ın barış sürecine desteğimiz sürüyor

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Afganistan Ulusal Güvenlik Danışmanı Hamdullah Muhib ile bir araya geldi.

Başkent Beijing'de gerçekleşen görüşmede, Çin ve Afganistan'ın geleneksel dost ve komşu ülkeler olduğunu belirten Wang Yi, Afganistan'ın siyasi uzlaşma ve barış süreci ile yeniden yapılanmasına destek vermeyi sürdüreceklerini dile getirdi.

Wang, Afganistan hükümetinin ulusal güvenliği ve istikrarı korumak, Afgan halkının öncülüğündeki barış sürecini ilerletmek için harcadığı bütün çabaları kararlılıkla desteklediklerini bildirdi.

Çin'in Afganistan'la alakalı tüm meselelere Afgan halkı tarafından karar verilmesini savunduğunu yineleyen Wang Yi, ilgili tarafların Afganistan'ın egemenliğine, Afgan halkının isteklerine ve Afganistan hükümetinin liderliğine saygı göstermesini istedi.

Afganistan Ulusal Güvenlik Danışmanı Hamdullah Muhib de görüşmede, Çin'in bölgesel barış ve istikrarı korumada oynadığı yapıcı rolü överek, Afganistan'ın durumu konusunda gelecekte Çin'le yakın teması sürdüreceğini söyledi.