Wang Yi AB Temsilcisiyle Kore Yarımadası Nükleer Sorununu Görüştü

Wang Yi AB Temsilcisiyle Kore Yarımadası Nükleer Sorununu Görüştü

 

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Filipinler'in başkenti Manila'da Doğu Asya İşbirliği Dışişleri Bakanları Toplantıları sırasında Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'yle bir araya geldi. İki taraf Kore Yarımadası'ndaki nükleer silahlar sorunu hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Wang Yi, mevcut durumda Kore Yarımadası ile ilgili tutumlarını anlatarak, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) hakkındaki kararlarının kapsamlı bir şekilde uygulanması gerektiğini vurguladı. Wang Yi, Çin tarafından ortaya atılan "çifte durdurma" inisiyatifinin hem ilgili tarafların en acil güvenlik kaygısını çözebileceğini hem de mevcut kısır döngüyü ortadan kaldırabileceğini belirtti. Çin inisiyatifinin barış görüşmelerinin yeniden başlatılması için bir dönüm noktası olabileceğini dile getiren Wang Yi, ilgili tarafların kendine düşen sorumlulukları üstlenmesini ümit ettiklerini kaydetti.

Federica Mogherini, İran ve Kore Yarımadası'ndaki nükleer silahlar gibi sorunlarda Çin'in onaydığı önemli rolü takdirle değerlendirdiklerini ifade etti. Federica Mogherini, AB ve Çin'in İran nükleer silahlar sorununun müzakere tecrübelerini değerlendirerek, Kore Yarımadası nükleer silahlar sorunu için ortaklaşa ve yaratıcı bir barış çözüm planını bulmalarını arzu ettiklerini ifade etti.