Wang Qishan: Çin ile ABD Arasındaki Ekonomik ve Ticari Bağlar Her İki Halkın Çıkarlarına Uygun

Wang Qishan: Çin ile ABD Arasındaki Ekonomik ve Ticari Bağlar Her İki Halkın Çıkarlarına Uygun

Çin Başkan Yardımcısı Wang Qishan Salı günü, Çin ile ABD arasındaki sağlam ekonomik ve ticari bağların, her iki halkın temel çıkarlarına uygun hale geldiğini söyledi. Wang, Çin ve ABD iş dünyası liderleri ve eski yetkilileri arasındaki diyaloğun 10. turuna katılan bir grup ABD milletvekiliyle yaptığı toplantıda bu açıklamayı yaptı.

Wang, eşitlik ve karşılıklı fayda üzerine kurulu olan ekonomik ve ticari ilişkilerin, Çin-ABD arasındaki bağın denge unsuru olduğunu söyledi. Ayrıca Wang, İki ülke arasındaki ilişkilerin özünün kazan-kazan işbirliği olduğunu kaydetti. Wang, her iki tarafı da anlayışlarını derinleştirmeye, güveni arttırmaya, farklılıkları diyalog ve müzakere yoluyla çözme çağrısında bulundu.

Çin'in, reformu daha da derinleştireceğini, dışarıya daha fazla açılacağını, ticaret ve yatırım ortamını iyileştireceğini ve piyasanın cazibesini artıracağını belirten Wang, iki ülkenin de iş liderleri ve uzmanlarıyla fikir birliği oluşturması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, Çin ile ABD arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerinde istikrarlı ve sağlıklı gelişmenin teşvik edilmesi için çağrıda bulundu.

ABD'li vekiller de, ABD ile Çin arasındaki iyi ekonomik ve ticari ilişkilerin, her iki ülkenin ve dünyanın istikrarlı ekonomik gelişimini destekleyeceğini söylediler. Milletvekilleri, ABD iş dünyasının her düzeyde iletişimi ve bilgi alışverişini desteklemeyi sürdüreceğini ve istişareler yoluyla kazan-kazana dayalı sonuçlar için çözüm aramaya devam edeceğini belirttiler.