Viktor Orban'ın Açıklamaları

Viktor Orban'ın Açıklamaları

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, sığınmacı krizinin ele alınması konusunda birçok Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkenin Macaristan'ın duruşunu kabul etmeye başladığını ve AB dışında mülteci kamplarının oluşturulması gerektiğini iddia etti.

Macaristan Ulusal Meclisinde yaptığı konuşmada, gündeme ve sığınmacı krizine yönelik çeşitli açıklamalarda bulunan Orban, sığınmacı krizinin Macaristan'ı tehdit etmeye devam ettiğini savunarak, ''Avrupa'da, sığınmacı krizi olayında her geçen gün daha fazla ülke Macarları duruşunu kabul ediyor.'' dedi.

Orban, liderlerin, Malta'da düzenlenen AB Liderler Zirvesinde AB dışında sığınmacı kampları kurulması fikrine daha olumlu yaklaştığını belirterek, ''Brükselliler daha önce Macaristan'ın teklifi olan AB dışında mülteci kamplarının kurulması fikrini duymak bile istemiyorlardı. Ama son liderler zirvesinde daha öncekilere nispeten daha çok kişi bunu destekledi.'' diye konuştu.

Macaristan sınırlarındaki sığınmacı baskısının önümüzdeki yıllarda da azalmayacağına dikkat çeken Orban, Macar hükümeti için sınır güvenliğinin ulusal güvenlik konusunda büyük önem taşıdığını belirtti.