Venezuela'daki Olaylar

Venezuela'daki Olaylar

Avrupa Birliği (AB), Venezuela'da Yüksek Mahkeme ve bazı bakanlık binalarına çalıntı polis helikopteriyle düzenlenen saldırının ardından taraflara şiddeti sonlandırmaları çağrısı yaptı. 

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin ofisinden yapılan açıklamada, Venezuela halkının son üç aydır günlük şiddet ve baskı gördüğü belirtildi. 

Dünkü olaylar sonrasında gerginlik ve şiddetin bir adım daha arttığı kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: 

"Tüm tarafların acilen şiddeti sonlandırması ve güç kullanmaktan kaçınmasını bekliyoruz. Şiddet, sadece ülkedeki bölünmeleri derinleştirir ve barışçıl bir demokratik çözüm yolunda daha fazla engel oluşturur. AB, anayasa, demokratik ilkeler, hukukun üstünlüğü, insan hakları ve temel özgürlüklere saygı göstermek için yetkililerin ve siyasi aktörlerin ülkeyi daha da kutuplaştıracak ve çatışmayı artıracak girişimlerden kaçınmasını bekliyor." 

Venezuela'da Yüksek Mahkeme ve bazı bakanlık binalarına çalıntı polis helikopteriyle saldırı düzenlenmişti. Saldırıda ölen ya da yaralanan olmadığı açıklanmıştı.

Venezuela'da sokak gösterileri, Devlet Başkanı Nicolas Maduro liderliğindeki hükümetin kontrolünde bulunan Yüksek Mahkeme'nin 31 Mart'ta Ulusal Kongrenin yetkilerini aldığını açıklamasıyla başlamıştı. Göstericilerle polisler arasında son üç ayda çıkan çatışmalarda 70'ten fazla sivil hayatını kaybetmişti.

Maduro, muhalefet, aşırı sağcı radikaller ve suç çetelerinin iş birliği içinde şiddeti körüklediğini savunurken, muhalefet ölümlerden orantısız güç kullanan güvenlik kuvvetlerini ve hükümet yanlısı milisleri sorumlu tutuyor.