UNDP Yemen Koordinatörü Lootsma:

UNDP Yemen Koordinatörü Lootsma:

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Yemen Koordinatörü Auke Lootsma, Yemen'in uçurumdan yuvarlanmak üzere olan bir otobüse benzediğini belirterek uluslararası toplumdan bunun önlenmesini istedi.

Lootsma, Sana'dan video-konferans yöntemiyle New York'taki gazetecilere ülkedeki insani duruma ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yemen'in açlık ve dünyanın en büyük kolera salgını ile mücadele ettiğini vurgulayan Lootsma, bu krizlerin yaşanan çatışmaların bir sonucu olduğunu söyledi. Lootsma, şöyle devam etti:

"Yemen, sürücüsünün kasıtlı olarak uçurumdan yuvarlamak üzere olduğu bir otobüse benziyor. Bu otobüsü hala uçurumun kenarından kurtarabileceğimizi düşünüyorum ancak freni bulup otobüsü durdurmak için süre gerçekten çok azaldı." 

Uluslararası toplumdan Yemen'e yardım çabalarını artırmalarını isteyen Lootsma, Yemen'e bu yıl için gereken 2,1 milyar doların ancak yarısının sağlanabildiğini aktardı.

- Yardım uçaklarına yakıt sorunu

Lootsma, BM'nin Sana'ya Amman ve Cibuti'den iki insani yardım uçuşu gerçekleştirdiğini de belirterek Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon ile Yemen hükümetinin bu uçaklara yakıt verilmesine engel çıkardığını söyledi.

Bu uçuşların insani yardım için önemli olduğunu anlatan Lootsma, uçaklara yakıt sağlanması için niçin izin verilmediğini ise bilmediğini vurguladı.

Lootsma, yardım çalışmalarının hem hükümet hem de Husiler tarafından geciktirme ya da vize vermeme gibi yöntemlerle de sekteye uğratıldığını kaydetti.