UMH Başkanlık Konseyi Başkanı Serrac :

UMH Başkanlık Konseyi Başkanı Serrac :

Libya'da Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi  Başkanı Fayiz Serrac, İtalyan güçlerinin ülkesinin karasularına girmesine izin verdiği yönündeki haberleri yalanladı. 

Serrac, UMH'nin Basın Bürosu'nun Facebook sayfasından yaptığı açıklamada, insan kaçakçılarıyla mücadele etmek amacıyla İtalyan güçlerinin Libya karasularına girmesine izin verdiği yönünde basında yer alan haberlerin doğru olmadığını ifade etti.

Serrac, İtalya ile anlaşmaya varılan konuların, "sahil güvenlik güçlerinin desteklenmesi, yasa dışı göçmenlerin hayatlarını kurtarmalarına yardımcı olacak ekipmanlarla donatılmaları, insan kaçakçılığıyla mücadele edilmesi ve sınır muhafızlarının desteklenmesiyle"ilgili olduğunu bildirdi.

"Ulusal egemenliğin kırmızı çizgi olduğunu" vurgulayan Serrac, bu konuda atacağı her adımı açıklayacak cesareti bulunduğunu kaydetti.

İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni önceki gün Serrac ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Libya makamlarının, insan kaçakçılığıyla mücadele için İtalya'dan deniz gücü gönderilmesini talep ettiğini açıklamıştı.

İtalyan basınında da Dışişleri Bakanı Marco Minniti'nin, "Serrac'ın kendilerinden İtalyan güçlerinin Libya karasularına girmesini istediği" yönündeki sözleri yer almıştı.