Uluslararası Saraybosna Üniversitesi'nde Mezuniyet Heyecanı

Uluslararası Saraybosna Üniversitesi'nde Mezuniyet Heyecanı
Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da, Türk girişimcilerce 2004'te kurulan Uluslararası Saraybosna Üniversitesi (IUS), 9'uncu dönem mezunlarını verdi.

Mezun öğrencilerin geçişi ve iki ülkenin milli marşlarının çalınmasıyla başlayan törene, Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç, IUS Rektörü Prof. Dr. Tahsin Erkan Türe, Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, veliler, öğretim görevlileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Türe, tören öncesi yapmış olduğu açıklamada, 191 Lisans, 39 Yüksek Lisans ve 2 doktora öğrencisinin mezun olduğunu kaydederek, hayata atılan öğrencilere başarılar dilediğini ifade etti.

IUS'un gelişmeye ve büyümeye devam edeceğini belirten Türe, önümüzdeki yıl Türkiye'den gelerek IUS'ta eğitim almak isteyen öğrencilerin LYS'ye girip üniversiteye ÖSYM üzerinden başvurabileceğini söyledi.

Türe, "IUS Bosna Hersek'te önemli bir misyonu yerine getirmek için kuruldu. IUS ile Türkiye ve Bosna Hersek arasında bir dostluk köprüsü oluşturuyoruz ve dünyanın her yerinden nitelikli öğrencilere uluslararası bir ortamda yüksek öğretim alma imkanı sunuyoruz." ifadelerini kullandı.

Üniversitenin akademik kadrosuna dünyanın her yerinden kaliteli öğretim üyeleri kattıklarını kaydeden Türe, "Bu anlamda da barış misyonuna ve yüksek öğrenim misyonuna çok değerli bir katkımız olduğuna inanıyorum." şeklinde konuştu. 

- "FETÖ ile ilişkisi olan eğitim kurumlarından alınacak diplomalar Türkiye'de kabul görmeyecek"

Koç ise mezun olan öğrencilerin güçlü bir geleceğe işaret ettiğini belirterek, öğrencilerin geleceğin sigortaları olduğunu dile getirdi.

Öğrencilere yeni şeyleri keşfetmekten asla vazgeçmemelerini tavsiye eden Koç, "Her zaman, bugüne kadar olduğu gibi kendinize güvenin. Her zaman iyinin, iyiliğin ve doğrunun yanında olun." değerlendirmesini yaptı.

Bosna Hersek'teki FETÖ ile bağlantılı okulların varlığına işaret eden Koç, "FETÖ 15 Temmuz'da ne kadar tehlikeli olduğunu gösterdi. FETÖ ile ilişkisi olan eğitim kurumlarından alınacak diplomalar Türkiye'de kabul görmeyecek." dedi.

Koç, IUS'tan mezun olan öğrencilerin Türkiye'de ya da uluslararası alanda önlerinin açık olduğunu aktardı.

- "IUS eğitimde çok şey kazandırdı"

Okul birincisi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu Dzeneta Begic da, birinci olmanın "harika" bir duydu olduğunu ifade ederek, IUS'un eğitim anlamında çok şey kazandırdığını ve dört yıl boyunca önemli şeyler yapmaya aracı olduğunu anlattı.

Önümüzdeki dönemde Macaristan'da yüksek lisans eğitimi almayı planladığını da aktaran Begic, eğitim sürecini tamamladıktan sonra Bosna Hersek'te çalışmak istediğini söyledi.

Sosyal ve Politikalar Bilimi Bölümü mezunu İsmail Kızılkaya da IUS'tan mezun olmanın kendisi için bir kıvanç kaynağı olduğunu belirterek, "Bosna Hersek ile geçmişten gelen bir bağımız var. Bu bağı devam ettirmek için biz de buralara kadar geldik, burada olmaya devam edeceğiz inşallah." diye konuştu.

Törendeki konuşmaların ardından mezun olan lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine diplomaları verildi. Ardından kep atma töreni ve havai fişek gösterisi düzenlendi.