Ukrayna'dan Ümerov Kararına Tepki

Ukrayna'dan Ümerov Kararına Tepki

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ortaklarına Kırım'da Ukrayna vatandaşlarına karşı zulme son vermesi için Rusya'ya baskı yapma çağrısında bulundu.

Poroşenko, "İlmi Ümerov'a karşı utanç verici bir karar. Moskova, Sovyet baskı makinesinin en kötü yöntemlerini halkın kahramanına uyguladı." ifadelerini kullandı.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov da yaptığı açıklamada, Rus mahkemesinin kararının Ümerov'u ölüme götüreceğini söyledi.

Çubarov, kararın, işgalci Rus yönetiminin Kırım Tatar halkına karşı yaptığı baskının kanıtı olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Aslında işgalci Rus mahkemesi, İlmi Ümerov'u ölüme mahkum etti. İlerleyen parkinson hastalığı, hipertansiyon ve diyabeti olan bir insanı hapse atmak, onu temel tıbbi yardım ve yakınlarının yardımından mahrum etmekten başka bir şey değildir."

KTMM Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov, "Rusya'nın toprak bütünlüğünü bozmaya yönelik çağrılar ve eylemlerde bulunmak" suçlamasıyla Akmescit'te yargılandığı Rus mahkemesi tarafından 2 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.