Ukrayna Parlamentosu'nda Kırım Günü

Ukrayna Parlamentosu'nda Kırım Günü
Ukrayna Parlamentosu, Rusya'nın Kırım'ı yasa dışı ilhak sürecini başlatmasının üçüncü yıl dönümü nedeniyle "Kırım Günü" düzenledi. 

Genel kurulda konuşma yapan Parlamento Başkanı Andrey Parubiy, Kırım'da ve Donbas'ta işgal altında yaşayan Ukraynalıların unutulmaması gerektiğini söyledi. Parubiy, "Bu durumu kabullenmemeliyiz. Ukrayna ile pazarlık yapmak kimsenin hakkı değil. Biz Kırım'ı kurtaracağız, çünkü Kırım Ukrayna'dır." dedi.

Kırım Parlamentosu binası önünde 26 Şubat 2014'te yaşanan olaylar hakkında uluslararası uzman grubun hazırladığı raporun sunumunda konuşan Kırım Tatar halkının Lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Rusya'nın Kırım'ı işgal ettikten sonra sözde yönetimin 26 Şubat olaylarına ilişkin Kırım Tatarlarını suçlamasını "absürt" olarak değerlendirdi. 

Rusya'nın o dönemde Kırım Parlamentosu önünde Kırım Tatarlarının toplanma hakkının olmadığı suçlaması yapıldığını aktaran Kırımoğlu, "Biz kendi Ukrayna topraklarımızda toplanmak için Moskova'ya danışmak zorundaymışız. Bu tam absürt. O dönemde en saldırgan eylemler Rus yanlıları tarafından gerçekleşti." şeklinde konuştu.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Kırım'da bulunan Moskova kontrolündeki mahkemenin 26 Şubat olaylarında yaşananların sorumluları ve organizatörlerini suçladığını, bu mahkemenin yargılama hakkının bulunmadığını ifade etti. 

Çubarov ayrıca, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde Kırım Tatar Milli Meclisinin yarımadada yasaklanması ile ilgili dava hazırlığı için çalışmaların devam ettiğini bildirdi. 

Ukrayna Parlamentosu'nda Kırım Günü çerçevesinde kültür etkinlikleri düzenlendi. Kırım Ailesi Kültür Merkezinin dans ve müzik topluluğu Parlamentoda gösteri gerçekleştirdi. Parlamento'da "Yıllar Boyunca Mücadele" isimli fotoğraf sergisi ve "Zincir. Hafızanın Halkaları" isimli heykel sergisi açıldı. Kırımlı siyasi tutukluların ailelerine yardım toplamak amacıyla "Yardım Eli" kermesi gerçekleştirildi.