Türkiye'nin Taşkent, Lahey ve Atina Büyükelçilikleri'nde Resepsiyon Düzenlendi

Türkiye'nin Taşkent, Lahey ve Atina Büyükelçilikleri'nde Resepsiyon Düzenlendi
Türkiye'nin Taşkent, Lahey ve Atina büyükelçiliklerinde 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla resepsiyon düzenlendi.

Özbekistan'ın başkenti Taşkent'teki büyükelçilik konutunda Türkiye'nin Taşkent Büyükelçisi Ahmet Başar Şen ve ve Taşkent Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Albay Mustafa Baloğlu tarafından verilen resepsiyona Özbekistan Silahlı Kuvvetler Akademisi Komutanı Tuğgeneral Palev Ergaşev, Dışişleri Bakanlığına bağlı "Jahon" Haber Ajansı Genel Müdürü Abror Gulamov, Özbekistan dışişleri ve savunma bakanlıkları yetkilileri, yabancı ülkelerin askeri ataşeleri ve temsilcileri, Türk işadamları ve çok sayıda davetli katıldı. 

Büyükelçi Şen, Türkiye ve Özbekistan milli marşlarının çalınmasıyla başlayan resepsiyonda, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın öneme değindi. 

O dönemde Anadolu'ya gelerek Kurtuluş Savaşı'na katılan ve milli mücadeleye destek olan Özbeklerin gösterdiği fedakarlığı anlatan Şen, resepsiyona katılarak bayram sevincini paylaşmasından dolayı konuklara teşekkür etti.

Askeri Ateşe Albay Baloğlu da "Başta büyük önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere yurdu ve ulusu uğruna seve seve canlarını feda eden aziz şehitleri rahmet ve minnetle, kahraman gazileri ise şükranla anıyoruz" diye konuştu. 

Resepsiyonda davetlilere Türk mutfağından ikramlar yapıldı.

- Hollanda 

 Türkiye'nin Lahey Büyükelçiliği rezidansında düzenlenen resepsiyona Büyükelçilik Maslahatgüzarı Alper Yüksel, Askeri Ataşe Yarbay Kahraman Bozkurt Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) Başkanı Ahmet Üzümcü, Hollanda'daki NATO Müttefik Müşterek Kuvvet Komutanlığında görev yapan Türk askerleri, başkonsoloslar, sivil toplum kuruluşlarının yetkilileri, büyükelçilik çalışanları, farklı ülkelerin askeri ataşeleri ve temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. 

Yüksel, resepsiyonda yaptığı konuşmada misafirlerin Zafer Bayramı'nı kutlayarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dış temsilciliklere gönderilen 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü mesajını okudu.

- Yunanistan

Türkiye'nin Atina Büyükelçiliği rezidansında 30 Ağustos dolayısıyla düzenlenen resepsiyona Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Yaşar Halit Çevik, Atina Silahlı Kuvvetler Ataşesi Yarbay Ünsal Başak, çeşitli ülkelerin üst düzey askeri temsilcileri, Türkiye'nin Atina Büyükelçiliği çalışanları katıldı.

Büyükelçi Çevik, resepsiyonun açılışında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dış temsilciliklere gönderilen 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü mesajını okudu.