“Türkiye bir çok ülkeye ilham kaynağı oldu”

“Türkiye bir çok ülkeye ilham kaynağı oldu”

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Bugün dünyanın en büyük müteahhitlik firmaları arasında yer alan ve dünyanın her yerinde büyük projelere imza atan Türk şirketleri, ekonomik kalkınma modelimizi dünya ile paylaşmakta; derin, kültürel değerleri olan estetik algımızı hayata geçirdikleri projelerle dünyanın dört bir yanında sergilemektedirler." dedi.

Kurtulmuş, Kongo Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Denis Sassou Nguesso ve Başbakanı Clement Mouamba ile başkent Brazavil'de, finansmanı Türk Eximbank tarafından sağlanan, Türk iş adamları tarafından yapımı tamamlanan Kintele (Brazavil) Uluslararası Konferans Merkezinin açılışını gerçekleştirdi.

Açılışta yaptığı konuşmada, Kongo'da güzel bir açılışta yer almaktan duyduğu memnuniyeti aktaran Kurtulmuş, Türk şirketlerinin ülkelerinden binlerce kilometre uzakta, büyük bir beceriyle altına imza attıkları başarıları da gururla takip ettiğini bildirdi.

Dost ve kardeş Kongo'da bu ve benzeri yatırımların gelecek dönemde de devam edeceğine inancını vurgulayan Kurtulmuş, Türkiye'nin köklü şirketlerinden birisi tarafından imza atılan projenin, Kongo'nun kalkınma planın mihenk taşlarından birisi olacağına gönülden inandığını ifade etti.

Kurtulmuş, Türkiye'nin son 15 yılda ortaya koyduğu ekonomik gelişme ve siyasi istikrarla dünyanın birçok ülkesi için ilham kaynağı olduğuna işaret ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bölgesel ve küresel pek çok ekonomik ve siyasi meydan okumalarla karşılaşmış olmasına rağmen Türkiye, bu dönemde önemli bir ekonomik performans ortaya koymuştur. Milli gelirimiz, üç katı artarak 300 milyar dolardan 880 milyar dolarlar seviyelerine yükselmiş, ihracatımız da aynı oranda, aynı şekilde 150 milyar dolara yükselmiştir. Bu gelişmede şüphesiz, gerçekleştirilen ekonomik ve siyasi reformların çok büyük bir payı vardır. Ayrıca hükümetimizin reformcu yaklaşımının yanında özel sektörün dinamizmi de bu süreci yakından desteklemiştir. Bugün geldiğimiz noktada birçok Türk firması, dünyanın dört bir yanında rekabet edebilir bir seviyeye ulaşmıştır. Bugün dünyanın en büyük müteahhitlik firmaları arasında yer alan ve dünyanın her yerinde büyük projelere imza atan Türk şirketleri, ekonomik kalkınma modelimizi dünya ile paylaşmakta, derin, kültürel değerleri olan estetik algımızı hayata geçirdikleri projelerle dünyanın dört bir yanında sergilemektedirler. Bu tür projelerle aynı zamanda ortaklık kurduğumuz ülkelerle tecrübe ve bilgi birikimimizi de paylaşmış oluyoruz."