Türk Gazeteciler Ahşap Oymacılık Müzesini Gezi

Türk Gazeteciler Ahşap Oymacılık Müzesini Gezi

 

Çin'in ahşap oymacılıkla meşhur kenti Dongyang'da bulunan "İpek Yolu'nda Çin - Üreten Çin" ekibi şehirdeki Çin Ahşap Oymacılığı Müzesi ve sanat atölyelerindeki eserler hakkında bilgi edindi.

 Maddi olmayan kültürel miras niteliğinde sanat eserleri yapan Lu Guangzheng'ın "Parmakların Ucundaki Sanat Mirası" isimli sergisini gezen Türk gazeteciler, Lu ustayla sohbet etme imkanı buldu. 73 yaşındaki Lu Guangzheng, kendisini izleyen misafirlerin önünde hünerli elleriyle ahşaba çeşitli desenler işledi.

Yekpare kütüklerin üzerinde yaklaşık bir yıllık çalışmanın sonucunda ortaya çıkan eserler yüksek fiyatlara sanatseverler tarafından satın alınıyor.

Konukların Dongyang'daki bir sonraki durağı Beihouzhou köyü oldu. Köy sakinlerinin ürettiği el yapımı ürünleri inceleyen misafirler ardından geleneksel kıyafetleriyle dans eden ekibin gösterisini izledi.

Çin Uluslararası Radyosu, Çin'in Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu ile ilgili kentlerin belediyelerinin işbirliğiyle gerçekleştirilen söz konusu etkinlik, Türk halkının, Çin'in toplumsal ve ekonomik gelişmeleri ile Çin'in önerdiği Kuşak ve Yol inisiyatifini daha iyi tanımasını amaçlıyor.