Tunus'ta Orman Yangınlarında 2 Bin Hektarlık Orman Arazisi Yok Oldu

Tunus'ta Orman Yangınlarında 2 Bin Hektarlık Orman Arazisi Yok Oldu
Tunus'un çevresinde aşırı sıcak ve rüzgar nedeniyle yayılan 100 kadar yangın 2 bin hektarlık orman arazisini yok etti. 

Tunus Tarım ve Su Ürünleri Bakanlığı Müsteşarı Ömer el-Bahi, başkentte ve ülkenin özellikle kuzey bölgelerinde bu hafta etkili olan orman yangınlarına ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Yaşanan yangınların bazılarını şüpheli bulduklarını açıklayan Bahi, "Tunus'ta son hafta içinde 100 farklı noktada çıkan yangınlar 2 bin hektarlık orman arazisini yok etti." dedi. Bahi, birkaç nokta haricinde yangınların çoğunun kontrol altına alındığını aktardı.

Ulusal Muhafız Genel Direktörlüğü Sözcüsü Halife el-Şabani ise yangınların arkasında terör saldırısı şüphesine rastlanmadığını belirterek "Kundaklama şüphesinin yanı sıra yangının doğal sebeplerle çıkmış olabileceği olasılığı değerlendiriliyor." diye konuştu. 

Şabani, yangını başlatanların "terör amaçlı değil, orman arazilerinden faydalanmak için çıkardıklarını" tespit ettiklerini kaydetti.

Tunus'un kuzeybatısında Cenduba vilayetinde, güvenlik güçlerinin ormanlık bölgeyi ateşe verme suçlamasıyla 1 kişiyi yakaladığı, gözaltına alınan 3 kişinin de farklı ormanlık arazileri yaktığını itiraf ettikleri belirtilmişti.

Yangınlardan en çok etkilenen Cenduba Vilayeti'nde, yangınların yerleşim yerine ulaşması sonucu 23 ev tahliye edilmişti. Tunus'ta haziran ayından temmuz sonuna kadar toplamda 165 yangın çıktığı açıklanmıştı.

Tunus'ta sivil savunma ekipleri, ülkenin ormanlık ve dağlık bölgelerinde çıkan yangınları söndürmek için bir haftadır mücadele ediyor.