Trump'tan Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Açıklaması

Trump'tan Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump, dün yeni bir balistik füze denemesi yapan Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'yi, "komşusu Çin'e büyük saygısızlık yapmakla" suçlayan bir açıklama yaptı.

Trump, sosyal medya hesabı Twitterdan, dünkü balistik füze denemesine ilişkin değerlendirmede bulundu.

"Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, yeni bir balistik füze fırlatarak komşusu Çin'e büyük bir saygısızlık göstermiştir ancak Çin elinden geleni yapıyor." yorumunu yapan Trump, özellikle Pekin'in Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'yi "dizginlemek" için gayret gösterdiğine dikkati çekti.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin dün bir kez daha balistik füze denemesi yaptığı bildirilmişti. Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, Scud türü olduğu sanılan kısa menzilli füzenin Wonsan bölgesinin doğusundan yerel saatle 5.39'da fırlatıldığını, füzenin 450 kilometre kat ettikten sonra Japonya açıklarında denize düştüğünü açıklamıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı ise Trump'ın konuyla ilgili bilgilendirildiğini ve ABD yönetiminin füze denemelerini yakından takip ettiğini belirtmişti.

Füze, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin son 3 haftada üçüncü, yıl başından bu yana da dokuzuncu denemesi olmuştu. Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, son olarak 21 Mayıs'ta orta menzilli Pukguksong-2 füzesini fırlatmıştı.

Birleşmiş Milletler, nükleer silah geliştirme programına sahip Pyongyang yönetimine balistik füze teknolojisi geliştirmeyi ve kullanmayı yasaklamıştı. Pyongyang yönetimi, yasağa ve uygulanan yaptırımlara karşın füze denemelerini sürdürüyor. Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'de Sovyetler Birliği döneminden kalma çok sayıda kısa menzilli Scud füzesi bulunduğu sanılıyor.