Trump, Yang Jiechi ile Bir Araya Geldi

Trump, Yang Jiechi ile Bir Araya Geldi

 

ABD Başkanı Donald Trump, ilk Çin-ABD Diplomasi ve Güvenlik Diyalogu'na katılmak üzere Washington'da bulunan Çin Devlet Konseyi Üyesi Yang Jiechi'yi kabul etti.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in selamlarını Trump'a ileten Yang, iki ülkenin liderlerinin "Mar-a-Lago Görüşmesi"nde sağladığı mutabakat doğrultusunda, ikili ilişkilerde yeni ve önemli gelişmeler kaydedildiğini söyledi.

Çin-ABD Diplomasi ve Güvenlik Diyalogu'nun ilk turunun, iki ülkenin liderlerinin fikir birliğini hayata geçirme bakımından önemli bir adım olduğunu hatırlatan Yang Jiechi, iki tarafın, bu diyalog toplantısının yapıcı ve verimli geçtiği görüşünde olduğunu söyledi.

Yang'dan Cumhurbaşkanı Xi'ye selamlarını iletmesini isteyen Trump, "Mar-a Lago Görüşmesi"nin ardından iki ülke arasında her alanı kapsayan iş birliğinde olumlu ilerleme kaydedilmesinden duyduğu memnuniyeti ifade etti. Trump, Hamburg'da düzenlenecek G20 Zirvesi'nde Xi ile tekrar görüşmeyi ve bu yıl içerisinde Çin'i resmi ziyarette bulunmayı beklediğini dile getirdi.

Yang Jiechi, Trump'un Çin'de düzenlenen Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'na temsilcisini göndermesini takdirle karşıladıklarını belirterek, Kuşak ve Yol çerçevesinde ABD'yle iş birliği yapmaya hazır olduklarını ifade etti. Trump da Çin'le Kuşak ve Yol ile ilgili projelerde birlikte çalışmak istediklerini söyledi.

İki taraf, Kore Yarımadası nükleer sorunu üzerine fikir alışverişinde bulundu.