Trump, ABD'deki Yahudi Toplum Merkezlerine Saldırı Tehditlerini Kınadı

Trump, ABD'deki Yahudi Toplum Merkezlerine Saldırı Tehditlerini Kınadı
ABD Başkanı Donald Trump, son günlerde ülkedeki Yahudi toplumunu ve merkezlerini hedef alan saldırı tehditlerine tepki göstererek, "Bu antisemitik saldırılar korkunç ve üzücü. Demek ki nefret, ön yargı ve kötülükle mücadele etmek için hala yapılması gereken çok iş var." dedi.

Başkent Washington'ın en önemli müzelerinden Ulusal Afrikan-Amerikan Tarih ve Kültürü Müzesi'ni ziyaret eden Trump, burada yaptığı konuşmada Yahudi toplumunu hedef alan son saldırı tehditleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Söz konusu tehditleri şiddetle kınadığı belirten Trump, "ABD'deki Yahudi toplumunu hedef alan bu antisemitik saldırılar korkunç ve üzücü. Demek ki nefret ön yargı ve kötülükle mücadele etmek için hala yapılması gereken çok iş var." şeklinde konuştu.

Trump'ın konuşmasından kısa süre önce Demokratların Başkan adayı eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Twitter hesabından saldırı tehditlerini "endişe verici" olarak nitelendirdi ve herkesin buna karşı sesini yükseltmesi gerektiğini vurguladı.

Müzeyi ziyaretiyle ilgili olarak da "ülke tarihinde bağnazlık, hoşgörüsüzlük ve nefretin pek çok formu olduğunu bir kez daha gördüğünü" anlatan Trump, kapsayıcı bir dil ile ülkede birlik ve bütünlüğü sağlamak için çalıştıklarını ifade etti.

- 2 ayda 60'tan fazla saldırı tehdidi

Kuzey Amerika Yahudi Federasyonuna bağlı Toplum Koruma Ağı Direktörü Paul Goldenberg, dün yaptığı açıklamada, Yahudi toplum merkezlerinin bu yıl dört kez eş zamanlı aranıp tehdit edildiğini, bombalı saldırı tehdidi sayısının 60'tan fazla olduğunu söylemişti.

ABD'nin 26 eyaletinde bulunan 48 Yahudi toplum merkezi, ocak ayında yaklaşık 60 kez bombalı saldırı tehdidi almıştı. Tahliyelerden sonra yapılan aramalarda merkezlerin hiçbirinde bomba bulunamamış ve ihbarların asılsız oluğu belirtilmişti.

ABD Başkanı Trump, geçen hafta Beyaz Saray'daki bir basın toplantısında, Yahudi merkezlerine yönelik tehditler ve artan Yahudi karşıtlığı konusunda Washington yönetiminin ne yapmayı planladığını soran Yahudi muhabire, "kendisinin Yahudi karşıtı olmadığı" yanıtını vermiş ve bu sorunun "onur kırıcı" olduğunu söylemişti.

Trump'ın kızı (sonradan Yahudi olan) Ivanka Trump da dün Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Amerika, dini hoşgörü ilkesi üzerine kurulmuş bir millettir. İbadet ve din merkezlerimizi korumalıyız." yorumunu yaptmıştı. Beyaz Saray da dünkü yazılı açıklamasında, "Bireysel özgürlükler üzerine kurulmuş bu ülkede nefrete ve nefret kökenli şiddete yer yoktur." ifadesi kullanılmıştı.