Tiran ve Sanafir Adalarının Suudi Arabistan'a Geçmesi

Tiran ve Sanafir Adalarının Suudi Arabistan'a Geçmesi

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Tiran ve Sanafir adalarının egemenliğinin Suudi Arabistan'a geçmesini öngören sınır anlaşmasına ilişkin, "Bu konu bitti. Gizlediğimiz bir şey yok." dedi.

Mısır resmi haber ajansı MENA'nın haberine göre, Başbakan Şerif İsmail ve çok sayıda önemli kişinin katıldığı iftar programında konuşan Sisi, Mısır'ın hiçbir toprak parçasını bırakmanın mümkün olmadığını söyledi.

Anlaşmaya karşı çıkanların görüşlerini beyan etme hakkı bulunduğunu ancak ülkelerin, istek ve temayüllere göre değil gerçeklere ve yasalara göre yönetilebileceğini belirten Sisi, "Vatanlar satılamaz ve satın alınamaz." ifadesini kullandı.

Hiç kimsenin birbirini hainlikle suçlamaması gerektiğini anlatan Sisi, vatanı kurtarma görevini sürdürdüklerini dile getirdi.

Tehlikenin hala sürdüğü uyarısında bulunan Sisi, "Tehlike sadece terör değil. Değiştirmek için çaba sarf etmemiz gereken zor şartlar da bu tehlike kapsamında." değerlendirmesini yaptı.

Konunun 2018'de yapılması beklenen cumhurbaşkanı seçimlerinin ardından yeniden gündeme gelmesi için beklemeyi düşünenler olduğunu savunan Sisi, bu düşünceye katılmadığını aktardı.

Sisi, "Bu konu bitti. Gizlediğimiz bir şey yok. Bizler şerefleri satılamayacak insanlarız." diye konuştu.

Mısır Parlamentosu Milli Güvenlik Komisyonu 14 Haziran'da Tiran ve Sanafir adalarının egemenliğinin Suudi Arabistan'a geçmesini öngören sınır anlaşmasını oy çokluğu ile onaylamış ve genel kurulda oylamaya sunulması için parlamentoya iade etmişti. Mısır Parlamentosu da aynı gün anlaşmayı nihai olarak onaylamıştı.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz'in Nisan 2016'daki Mısır ziyaretinde iki ülke arasında imzalanan Kızıldeniz Sınır Anlaşması gereği Tiran ve Sanafir adaları Suudi Arabistan'a geçmişti. Anlaşma, Mısır İdare Mahkemesi tarafından aynı yılın haziran ayında iptal edilmiş, Mısır hükümetine bağlı Devlet Davalar Kurumu ise bu karara itiraz etmişti.

Mısır Yüksek İdare Mahkemesi, 17 Ocak'taki duruşmada, Suudi Arabistan ile Mısır arasında geçen yıl imzalanan sınır anlaşmasını iptal ederek, tartışmalı Tiran ve Sanafir adalarının Mısır toprağı olduğuna hükmetmişti.