“TBMM'nin itibarı 80 milyon vatandaşımızın da itibarıdır”

“TBMM'nin itibarı 80 milyon vatandaşımızın da itibarıdır”

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, 1 Ekim'de başlayacak TBMM'nin 26. Dönem 3. Yasama Yılı ile ilgili AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Altay, şöyle devam etti:

"Anayasanın bile anayasayı yapan organ olarak parlamento tarafından çiğnendiğini görüyoruz. Geçen dönem, adalet kavramının çok ağır yara aldığı, huzur ortamının tahrip edildiği ve toplamda da demokrasinin yara aldığı bir dönem olarak hafızalarımızda kalacak. 'Şu kadar kanun yasalaştı, bu kadar bu oldu' gibi söylemlerin önemi yok. Mevcut Anayasamızın yazdığı haliyle; 'OHAL KHK'leri 30 gün içinde TBMM'de görüşülür' hükmü, anayasal bir hüküm ve bu hüküm TBMM tarafından çiğnenmiştir. Anayasanın emri orta yerdeyken bu KHK'leri görüşmeyip Meclisin başka kanun tasarı ve tekliflerini görüşmesi açık bir anayasa ihlalidir. Bu aynı zamanda KHK'lerin geçerliliğini de tartışmaya açar."

"Kuvvetler ayrılığını korumak zorundayız"

Altay, 16 Nisan referandumu ile kabul edilen anayasa değişikliği hükümlerinin ilk parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar yürürlükte olmadığına dikkati çekerek, "Bu yeni yasama yılında mevcut Anayasaya göre parlamentonun itibarını korumak en önemli görevdir. TBMM'nin itibarı 80 milyon vatandaşımızın da itibarıdır. Kuvvetler ayrılığının tesisine ve varlığına yönelik, parti ayrımı yapmadan parlamentonun bütün üyeleri azami hassasiyeti, dikkati göstermek, gerekli etik kuralları ortaya koymak ve uygulamak zorunda." diye konuştu.

Parlamentonun yürütme organının vesayeti altında olduğunu ileri süren Altay, Meclisin sembolik, şekilsel, formalite bir organ durumuna düşürüldüğünü, bunun da hiçbir parlamenterin içine sindiremeyeceği bir husus olduğunu dile getirdi.