TBMM Genel Kurulu

TBMM Genel Kurulu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "PKK'nın HDP'yi nasıl kullandığını hep beraber görüyoruz ve biliyoruz. CHP'ye söylüyorum; aynı yoldan yürümeyin. DHKP/C'nin CHP'yi kullanmasına izin vermeyin." dedi.

Soylu, TBMM Genel Kurulunda CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş'ın Nuriye Gülmen ile birlikte tutuklanan Semih Özakça'nın annesinin polis müdahalesi sırasında çekilmiş bir fotoğrafına atfen yaptığı değerlendirmeye verdiği cevapta polisin, jandarmanın, korucuların genel görevinin hem kamu güvenliği tesis etmek hem de ülkenin huzur ve güvenini sağlayabilmek olduğunu söyledi.

Siyasetin temel görevinin ise teröre alet olmamak olduğunu ifade eden Soylu, şunları kaydetti:

"Birkaç gündür gerek Yüksel Caddesi gerekse diğer yerlerde yaşananları hep beraber takip ediyoruz. KHK ile birlikte kendi iş yerlerinden terör örgütü mensubu olmak suretiyle atılan iki kişiden bahsediyoruz. Bu iki kişi DHKP/C mensubudur. 2012'den itibaren DHKP/C örgütü mensubu olması sebebiyle defalarca gözaltına alınmışlardır. En son İstanbul'daki DHKP/C operasyonunda bir babanın feryadını hep beraber dinledik. Kızını örgüttün kurtaramayan, bunun için örgütün işkencesine maruz kalan bir babanın feryadını dinledik.

Bizim hep beraber görevimiz, bu örgütlerin bizi kullanmamasıdır. İçişleri Bakanı olarak söylüyorum; PKK'nın HDP'yi nasıl kullandığını hep beraber görüyoruz ve biliyoruz. CHP'ye söylüyorum; aynı yoldan yürümeyin. DHKP/C'nin CHP'yi kullanmasına izin vermeyin. Yapmanız gereken, bu yargının ortaya koyacağı kararı beklemektir. Sonra KHK ile birlikte işine son verilenlerle ilgili yeni bir kurul var. Bu kurul değerlendirmelerini ortaya koyacak. Çektiğimiz sıkıntıları tekrar çekmemek ve güvenlik görevlilerimize bu konuda haksız ithamda bulunmak çok yanlıştır."

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, sataşmadan söz isteyerek, insanların, haklarında hüküm olmadan hüküm giymiş gibi değerlendirilemeyeceğini söyledi.

İçişleri Bakanının bu kişilerle ilgili "hüküm verdiğini" belirten Kerestecioğlu, "Ama İçişleri Bakanının tarzı bu. Bu ülke insanına azap etmek. Gerçekten bu ülke insanı artık huzur istiyor, barış istiyor." değerlendirmesinde bulundu.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba da "Bu insanlar 2012'den beri teröristse niye sokakta geziyordu?" diye sordu.

"Bu insanlar sokağa çıkıp AKP'nin gerçek yüzünü gösterdiği zaman terörist oldu." diyen Ağbaba, "Geçmişte İlker Başbuğ'a, Hanefi Avcı'ya, Mehmet Haberal'a, Mustafa Balbay'a 'terörist' diyen sizdiniz. Onlar çıkınca, utanmadan 'Bizi kandırdılar' diyen yine sizsiniz. Bu insanlar ekmekleri için eylem yapıyorlar. Haklarında soruşturma yok." diye konuştu.

AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ da "Mazlum-Der'in son zamanlarda bir örgütün arka bahçesi haline gelmiş olması bizim içimizde olumsuz bir ukdedir." değerlendirmesinde bulundu.