Tayland'dan Facebook'a Erişim Engeli Uyarısında Geri Adım

Tayland'dan Facebook'a Erişim Engeli Uyarısında Geri Adım
Tayland hükümeti, sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta yer alan, "krala ihanet yasası" olarak bilinen ve kraliyet ailesiyle ilgili her türlü eleştiriyi ağır şekilde cezalandıran yasa uyarınca kaldırılmasını talep ettiği bazı paylaşımlar yüzünden siteye getirmeyi planladığı erişim engeli tedbirinden vazgeçti.

Tayland Ulusal Yayıncılık ve Telekomünikasyon Komisyonu Genel Sekreteri Takorn Tantasith, düzenlendiği basın açıklamasında, Facebook'un içeriklerin kaldırılması için kendilerinden talep ettiği mahkeme kararlarını şirkete ileteceklerini söyledi.

Şu ana kadar 34 paylaşımla ilgili mahkeme kararını şirkete ulaştırdıklarını belirten Takorn, "Facebook, mahkeme kararları eline geçtiğinde talepleri yerine getireceğini bildirdi." ifadesini kullandı.

Hükümet yetkilileri, geçen hafta Facebook'tan söz konusu yasa uyarınca 130'dan fazla içeriği salı gününe kadar engellemesini istemiş, aksi takdirde erişim engeli getirileceğini açıklamıştı.

Tayland'da söz konusu yasa uyarınca binlerce web sitesi kapatılırken, sosyal medya paylaşımları ve beğenileri kovuşturmalara neden oluyor.

Ülkede hükümete bağlı denetim organları yasa dışı saydıkları içeriklerle ilgili yerel internet servis sağlayıcılarına, "önleyici tedbir" mahiyetinde erişimi engelleme talimatı verebiliyor.

Tayland'da kraliyet ailesine yönelik her tür eleştiriyi kapsayan "krala ihanet yasası"nın muhalifleri susturmak üzere kullanılması ifade özgürlüğü savunucuları tarafından eleştiriliyor.