Tabanın Baskısı Esed Rejimini Esir Değişimine Zorluyor

Tabanın Baskısı Esed Rejimini Esir Değişimine Zorluyor

Suriye'de Esed'i destekleyen tabanın rejime güveninin azalması ve halkın muhaliflerin elindeki yakınlarının kurtarılmasına yönelik baskısı Şam yönetimini muhaliflerle "esir değişimi" yapmaya yöneltiyor.

Esed rejimi ile muhalifler son olarak 7 Şubat'ta Suriye'nin orta kesimlerinde yer alan Hama kentinde esir değişimi yaptı.

Rejimin 2012'de kurulan Ulusal Uzlaşı Bakanlığı ile muhalifler tarafından Haziran 2016'da kurulan Esir İşleri Genel Kurumundan heyetlerin iki ay süren görüşmelerin ardından vardığı anlaşma kapsamında, Esed rejimi çocuk ve kadınlardan oluşan 55 esiri muhaliflere, muhalifler de çocuk ve kadınlardan oluşan 54 kişiyi rejime teslim etti.

Esir İşleri Genel Kurumu Müdürü Zeyd Ebu Zeyd, Anadolu Ajansı muhabirine, Esed rejiminin bundan önce esirler konusuna ciddi olarak yaklaşmadığını vurguladı.

Savaşın uzamasıyla rejime destek verenlerin seslerinin yükseldiğine işaret eden Ebu Zeyd, "Esed'i destekleyen tabanın, rejime güveni azalıyor. Rejime destek veren halkın çocukları hep savaşın bir parçası oldu. Halkın baskısı, rejimi muhaliflerin elindeki esirler için bizimle irtibata geçmeye zorladı." diye konuştu.

"Yeni bir esir takası olabilir"

Muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde, Esed rejimine ait farklı rütbeli ve uyruktan çok sayıda askerin yer aldığına dikkati çeken Ebu Zeyd, yakında muhaliflerle rejim arasında yeni bir esir değişiminin olabileceğini de dile getirdi.