“Suriyelilere vatandaşlık verilmesi yanlış bir politikadır”

“Suriyelilere vatandaşlık verilmesi yanlış bir politikadır”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, Suriyelilere vatandaşlık verilmesine ilişkin, "Bu yanlış bir politikadır. Bu kadar milli bir konuda, bu kadar tek başına hareket etme hayra alamet değildir." dedi.

Yılmaz, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin hafta sonu Türkiye'ye geleceğini hatırlatarak, Kürt Bölgesel Yönetimi ile diyaloğun artırılmasından yana olduklarını söyledi.

Barzani'nin, partileriyle de diyalog kanallarının açılmasını temenni eden Yılmaz, "AKP'nin her seçim öncesi Barzani'yi Türkiye'ye davet etmek suretiyle bölgedeki Kürt oylarını devşirip, sandığa götürmek istediğini biliyoruz. Diyarbakır buluşmasında buna şahit olmuştuk. Şimdi de kritik bir süreçten geçiyoruz. Biz umuyoruz ki AKP'nin de 'evet' kampanyasını başlatacağı bir dönemde Sayın Barzani'nin ziyareti iç politikaya malzeme yapılıp, bölgedeki Kürt oyların devşirilmesine dönük bir stratejiye dönüştürülmez." diye konuştu.

Kendilerinin demokratik bir mücadele verdiklerini dile getiren Yılmaz, böyle bir dönemde kamuoyunu etkileyebilecek söylemlerden eylemlerden kaçınılması gerektiğini ifade etti.

"Suriyelilere vatandaşlık verilmesi"

Suriye sorununa değinen Yılmaz, AK Parti yönetiminin ABD ile Obama yönetimi döneminde Suriye politikasıyla pek çok konuda ters düştüğünü, yeni gelen Trump yönetimini ise umut ışığı olarak gördüğünü, ancak ABD'nin bağımsız olarak bir Suriye politikası oluşturduğunu belirtti.

ABD'nin PYD'nin gözüyle Suriye'nin geleceğine baktığını ifade eden Yılmaz, "Rakka operasyonuna göre, ABD, bir koluna TSK, ÖSO'yu alacak, diğer koluna da PYD ve YPG'yi alacak ve bu şekilde DEAŞ ile mücadele edecek. Bu durum PYD ile ABD arasındaki ilişkinin güçlenmesi anlamına geliyor. Bu Rakka planı, PYD/YPG'yi meşrulaştırma, Türkiye'yi bir tuzağa çekme planıdır. Türkiye'nin şu anki önceliği Rakka değil, Afrin'dir." değerlendirmesinde bulundu.

Yılmaz, Türkiye'nin, Suriye'nin toprak bütünlüğünü önemseyen güçlerle hareket etmesi gerektiğini bildirdi.

Suriyelilere vatandaşlık verilmesi konusunda ise Yılmaz, AK Parti yönetiminin 'Suriye'de zalim bir rejim var' demek için Suriyelileri Türkiye'ye davet ettiğini ve ardından yaşanan göçü kontrol edemediğini öne sürdü.

Türkiye'de 2 milyon 260 bin Suriyelinin kamplarda yaşadığını, 2 milyon 600 bin Suriyelinin de farklı şehirlere dağıldığını anlatan Yılmaz, "Türkiye'nin güvenliği bu gelen kontrolsüz göçle adeta yerle bir edilmiştir. Şimdi AKP, bu yumuşak karnını telafi edecek bir yaklaşımla vatandaşlık verme niyetinde. Bunların hepsi 'Madem yedirdik, içirdik, bari vatandaş yapalım da oy kullansınlar' hikayesinden kaynaklanıyor. Bu yanlış bir politikadır. Bu kadar milli bir konuda, bu kadar tek başına hareket etme hayra alamet değildir." ifadelerini kullandı.