Sudanlı Bakanın “İsrail İle Normalleşme” Çağrısına Tepki

Sudanlı Bakanın “İsrail İle Normalleşme” Çağrısına Tepki

Sudan Alimler Birliği, "İsrail ile normalleşme" açıklamalarından ötürü Sudan Başbakan Yardımcısı ve Yatırım Bakanı Mübarek el-Fadıl el-Mehdi'nin görevine son verilmesi çağrısında bulundu.

Alimler Birliği Başkanı Muhammed Osman Salih, yaptığı yazılı açıklamada İsrail ile normalleşme çağrısında bulunan Mehdi'nin istifa etmesi ya da görevine son verilmesi gerektiğini belirtti.

Açıklamada, Devlet Başkanı Ömer el-Beşir'e seslenen Salih, Beşir'den Mehdi'yi hükümetteki görevinden azletmesini istedi.

Sudan Yatırım Bakanı Mehdi, pazar günü katıldığı bir televizyon programında, Filistin meselesinin Arap dünyasını "çok gerilettiğini" savunarak, "Filistinliler topraklarını sattı ve Körfez ülkelerinde Sudanlılara komplolar kuruyorlar." ifadelerini kullanmıştı.

Mehdi ayrıca, Sudan ile İsrail arasında ilişkilerin normalleştirilmesini desteklediğini açıklamıştı.

Hamas'tan konuya dair yapılan açıklamada, "Mehdi'nin açıklamalarını, Filistin'i seven ve direnişini destekleyen Sudan halkının değer, prensip ve asaletine yabancı görüyoruz. Söz konusu açıklamalar, halkımızın stratejik derinliği ile adil davasını temsil eden Arap ve İslam ümmetimizin örflerine aykırıdır." ifadelerine yer verilmişti.