SGK Başkanı Bağlı:

SGK Başkanı Bağlı:

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Mehmet Selim Bağlı, "İşverenlerin önündeki engelleri kaldırmamız lazım. Çalışmalarımızı bu yönde yapmaya gayret edeceğiz, bütün amacımız vatandaşlarımızın refah düzeyini arttırmaktır." dedi.

Gaziantep Sanayi Odasının (GSO) ev sahipliğinde düzenlenen "İstihdam Seferberliği Bilgilendirme Toplantısı"na katılan Bağlı, Gaziantep'in sanayide en başarılı illerden biri olduğunu anımsatarak, başarılı çalışmalarından dolayı sanayicileri tebrik etti.

SGK verileri açıklandığında hemen Gaziantep'in verilerine baktıklarını ifade eden Bağlı, "Eğer veriler yukarı doğru gidiyorsa Türkiye ekonomisi iyiye, rakamlar aşağı doğru gidiyorsa ekonomi kötüye gidiyordur şeklinde değerlendirme yapıyoruz."dedi.

Bağlı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan "Milli İstihdam Seferberliği " kapsamında işverenlerin sistemle ilgili taleplerini, sorunlarını ve şikayetlerini dinleyerek çözüm üretmeye gayret ettiklerini dile getirdi. Bağlı, böylece işverenin önündeki bürokratik engelleri kaldırmaya çalıştıklarını aktardı.

İstihdamı arttırmak için işverenlerin mutlaka teşvik edilmesi gerektiğini vurgulayan Bağlı, şunları söyledi:

"Milli Seferberlik kapsamında işsizlikle mücadele için Sayın Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu, bu yıl için bizlere hedef koydu. Hedefimiz 1,5 milyon vatandaşa iş bulmak. Bu rakamı önümüzdeki günlerde 2 milyona çıkartabiliriz. Bunu da ancak işverenlerimizin desteğiyle çözebiliriz. Bunun için de işverenlerimizi teşvik etmemiz lazım. İşverenlerin önündeki engelleri kaldırmamız lazım. Çalışmalarımızı bu yönde yapmaya gayret edeceğiz, bütün amacımız vatandaşlarımızın refah düzeyini arttırmaktır."

İŞKUR öncülüğünde başlatılan "Artı İstihdam" programına dikkat çeken SGK Başkanı Bağlı, "Bu bağlamda 2016 yılında işverenlerin istihdam ettiği işçilere artı olarak 2017 yılında istihdam ettiği her bir işçi için 773 lira, yani sigorta primlerinin tamamı İŞKUR tarafından karşılanacak." dedi.

- GSO Başkanı Topçuoğlu

Toplantının işverenler için çok faydalı olduğunu belirten GSO Meclis Başkanı Mustafa Topçuoğlu da hükümetin sanayi ve istihdam alanında yürüttüğü çalışmaların takdire şayan olduğunu söyledi.

Verilen destekleri sanayiciler olarak önemsediklerini belirten Topçuoğlu, "Bunların uzun vadede olması gerektiğini düşünüyoruz." ifadesini kullandı.

Ülke olarak olağanüstü bir dönemden geçildiğini anımsatan Topçuoğlu, "15 Temmuz hain darbe girişimini yaşadık. Ayrıca etrafımızda yaşanan olumsuz bir durum var. Bütün bunlara rağmen gece gündüz demeden çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bize düşen üretim ve istihdamı daha yukarılara çıkartmaktır." diye konuştu.

Konuşmaların ardından SGK Başkanı Bağlı katılımcıların sorularını cevapladı.

Toplantıya, SGK Daire Başkanları Ahmet Yetim ve Mürsel Baki, İŞKUR Daire Başkanı Mürsel Baki, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, SGK Gaziantep İl Müdürü Mehmet Uzun, İŞKUR İl Müdürü Sıraç Ekin, SGK Kilis İl Müdürü Abdulkadir Akkaş, GSO Başkan Yardımcıları Adnan Ünverdi ve Cevdet Akınal ile yönetim kurulu üyeleri katıldı.