Samsun'da FETÖ/PDY Davası

Samsun'da FETÖ/PDY Davası
Samsun'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında, haklarında dava açılan 13'ü tutuklu, 51 sanığın yargılanmasına başlandı.

Samsun 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmanın ikinci celsesi Cumhuriyet Savcısı İsa Fidan Konferans Salonu'nda yapıldı.

"Silahlı terör örgütüne üye olmak ve Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Kanun'a muhalefet" iddiasıyla yargılanan, eski Canik Başarı Üniversitesi'nde görevli akademik ve idari personelin yanı sıra iş adamı ile kamu kurum ve kuruluş çalışanlarından oluşan 13'ü tutuklu, 51 sanık duruşmada hazır bulundu. 

Tutuklu sanıklardan iş adamı ve doktor Ersin Y. savunmasında, 4 çocuğundan 2'sinin kapatılan Feza Koleji'nde okuduğunu belirtti.

Canik Başarı Üniversitesi'nin kuruluşu hakkında bilgi veren Ersin Y.  şunları söyledi:

"Samsun'a ikinci bir üniversite kazandırılması için siyasiler ve bürokratlar çok büyük çaba sarf ediyordu. Ben genç yaşta sağlık il müdürlüğü ve devlet hastanesi başhekimliği görevlerini yaptım. Ailem Türkiye'de ilk 500'e giren şirkete sahipti. Üniversitenin kuruluşunda her kesimden insan bu çalışma içinde yer aldı."  

Üniversitenin kuruluş aşamasında birçok iş adamından 25 milyon lira toplandığını belirten Ersin Y. Canik Başarı Üniversitesi Vakfı'na 2011 ve 2012 yıllarında mülki ve siyasi amirlerin emri doğrultusunda 230 bin lira verdiğini ancak parayı örgüte vermediğini öne sürdü.

FETÖ'nün talimatıyla Bank Asya'daki hesabına para yatırmadığını iddia eden Ersin Y. "17-25 Aralık'tan sonra Bank Asya'daki hesaplarımı düşürüp, para da yatırmadım. Şirketlerimde zarar etmeme rağmen kesinlikle Bank Asya pos cihazı kullanmadım. Kredi kartlarını bile kullanmadım. 17-25 Aralıktan sonra sanki para yatırmışım gibi görünüyor ancak benim orada döviz hesabım vardı. Hesapta 5 bin lira ve üzeri para bulununca otomatik olarak katılım hesabına alınmış. Kesinlikle talimatla para yatırmadım." diye konuştu.

Ersin Y. Amerika'ya hiç gitmediğini belirterek, terör örgütü üyesi olmadığını iddia etti.

Diğer sanıklar da suçlamaları kabul etmedi.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan Ahmet Ziya B, Ali T. ve Mehmet Nimet İ'nin yurt dışı yasağı konularak, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasına, diğer sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı ileri tarihe ertelendi.