Rus büyükelçi: Xi ile Putin BRICS Zirvesi'nde görüşecek

Rus büyükelçi: Xi ile Putin BRICS Zirvesi'nde görüşecek

 

Rusya'nın Beijing Büyükelçisi Denisov, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 3-5 Eylül günlerinde Xiamen'de düzenlenecek BRICS Zirvesi'nde ikili bir görüşme yapacağını açıkladı.

Büyükelçi Andrey Denisov, bugün Beijing'de basına yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Xiamen kentinde düzenlenecek BRICS Zirvesi'ne katılmayı büyük istekle beklediğini ve zirvenin başarılı geçeceğine inandığını ifade etti.

Denisov, Xiamen'deki buluşmanın, dünyada kalkınmayı ilerletmek ve küresel istikrarı korumak için katkıda bulunacağını belirtti.

Bu yılki zirvenin evsahibi Çin, Xiamen'e Tacikistan, Tayland, Gine ve Meksika liderlerini de davet etti.

Rusya'nın Çin'in ortaya koyduğu "BRICS+" modeline destek verdiğine dikkat çeken Rus büyükelçi, bu modelin, BRICS ülkeleri ile bulundukları bölgelerde yer alan diğer ülkeler arasındaki diyalog ve teması yoğunlaştıracağını dile getirdi.

Denisov, zirve esnasında Putin'in Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile bu yılın dördüncü ikili görüşmesini yapacağını da açıkladı.

Büyükelçi Denisov, iki liderin, görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra, başlıca uluslararası meseleler ile iki ülke arasındaki farklı uluslararası forum, örgüt ve inisiyatifler çerçevesindeki işbirliğini de ele alacağını söyledi.