Putin, Wang Yi ile Görüştü

Putin, Wang Yi ile Görüştü

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün, Moskova'daki Kremlin Sarayı'nda ülkesini ziyaret eden Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'yi kabul etti.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'e samimi selamlarını ileten Putin, Kuşak ve Yol Forumu'nun başarılı bir şekilde düzenlenmesinden dolayı Çin'i tebrik etti ve Xi Jinping'in bir an önce Rusya'yı ziyaret etmesini beklediğini dile getirdi.

Putin, iki ülkenin gerçek kapsamlı stratejik iş birliği ortağı olduğunu ve ikili iş birliğinin siyaset, ekonomi, ticaret ve uluslararası işler gibi her alanı kapsadığını anımsattı.

Rusya'nın ekonomik durumunun şu anda iyiye gittiğine dikkat çeken Putin, iki ülkenin hükümet kuruluşlarının iletişim ile istişareyi güçlendirerek, gerçekçi iş birliğinin gelişme eğilimini sağlamlaştırmasının önemine değindi.

Putin, Rusya ile Çin'in, BRICS, Shanghai İşbirliği Örgütü, G20 gibi çok taraflı çerçeve altında iş birliğini sıkılaştırarak, uluslararası güvenlik iş birliğini güçlendirmesi ve küresel stratejik istikrarı ortaklaşa koruması gerektiğinin altını çizdi.

Wang Yi ise, uluslararası arenada ne gibi değişiklikler meydana gelirse gelsin, Çin ve Rusya'nın daima birbirine güvenerek destek verdiğini hatırlattı ve bunun ikili kapsamlı stratejik iş birliği ortaklık ilişkisinin en belirgin özelliklerinden biri olduğuna işaret etti.

Wang, Putin'in, kısa bir süre önce Kuşak ve Yol Forumu'na katılıp, Forum'un başarılı geçmesine önemli katkılarda bulunduğunu belirterek, iki ülkenin Kuşak ve Yol inşasının Avrasya Ekonomik Birliği'yle kenetlenmesini ilerletmesi gerektiğini ifade etti.

İki ülkenin kalkınma stratejisinin birbiriyle uyuştuğunu ve iş birliği potansiyelinin geniş olduğunu anımsatan Wang Yi, taraflar arasında ticaret, yatırım, enerji, havacılık, finans gibi alanlarda iş birliğinin derinleştirilmesi ve tarım, inovasyon, Uzakdoğu bölgesinin kalkındırılması gibi yeni büyüme noktalarının araştırılmasının yanı sıra, çıkarların kaynaşmasının geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Wang Yi son olarak, iki ülke arasında uluslararası işlerdeki stratejik iş birliğinin güçlendirilmesinin önemine de değindi.