Putin: Rusya-Çin askeri iş birliği üçüncü taraflara yönelik değil

Putin: Rusya-Çin askeri iş birliği üçüncü taraflara yönelik değil

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesi ile Çin arasındaki askeri nin üçüncü taraflara yönelik olmadığını söyledi.

Finlandiya ziyaretinde bulunan Putin, dün Finlandiya Devlet Başkanı Sauli Niinisto ile ikili , bölgesel durum ve uluslararası sorunlar üzerinde bir görüşme yaptı.

Vladimir Putin görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, Rusya ve Çin arasında Baltık Denizi'nde gerçekleştirilen ortak askeri tatbikata ilişkin bir soruyu yanıtladı.

Putin, ülkesinin Çin'le ekonomik, siyasi ve askeri alanlarda geniş bir stratejik yaptığını hatırlatarak, bu nin herhangi bir üçüncü tarafa yönelik olmadığını ve yalnızca dünyaya denge sağlayacağını kaydetti. Putin "Biz yeni askeri ittifakın peşinde koşmuyoruz." dedi.

Sauli Niinisto ise, Çin ve Rusya'nın ilk kez denizde ortak tatbikat düzenlemediğini ve Çin Deniz Kuvvetleri'nin daha önce askeri gemilerini Akdeniz'de düzenlenen tatbikata gönderdiğini anımsattı.

Sauli Niinisto, Finlandiya'nın da Baltık Denizi'nde İsveç ve ABD ile askeri tatbikat düzenleyeceğini; bu tatbikatların da askeri ittifak amacında olmadığını ifade etti.

Çin-Rusya ortak askeri tatbikatının ilk aşaması dün tamamlandı. Söz konusu tatbikat, iki ülkenin Baltık Denizi'nde gerçekleştirdiği ilk tatbikat olma niteliği taşıyor.